четвртак, 26.12.2024, 19:20 -> 19:29
Извор: РТС
Начелник школске управе Београда: Закључно са петком ученици могу да поправе оцене
Распуст за све ђаке у Србији је почео од уторка. Неке школе су завршиле полугодиште са закљученим оценама а, неке имају и неоцењене ученике. Званично, Министарство је дало препоруку да оној деци која желе, буде омогућено да поправе оцене. Начелник школске управе Београда Драган Филиповић наводи за РТС да ученици своје оцене могу да поправе до сутра.
Начелник школске управе Драган Филиповић је гостујући у Београдској хроници указао да је велики број школа већ закључио оцене, али да је омогућено ученицима да поправе оцене, уколико то желе.
"Ученици имају могућност да до сутра поправе своје оцене. Велики број школа је већ закључило оцене, обављена су одељенска, наставничка већа. Редовно смо у комуникацији са директорима школа, што просветни саветници, што ја, и добијамо те, да кажем, уопштене податке о томе докле се стигло и да ли има проблема. Са сигурношћу могу да кажем, да деца, која су изразила жељу да изађу, поправе своју оцену, су ту могућност и добила, наставници су у школама. Тако да у овом тренутку некако све регуларно функционише изузев тога што нам је школска година, да кажем, мало пре приведена крају у наставном смислу", наводи Филиповић.
На питање - шта је са ученицима којима су оцене закључене, а изразили су жељу да поправе оцену из неког предмета указује да је и њима омогућено да одговарају и поправе оцену.
"Ученици су могли да изразе своју жељу да поправе своју оцену. Генерално су све школе тако и поступиле. То је било са оним првим дописом који је отишао ка свим школама, а то је да уколико ученик има потребу, жељу, да поправи оцену, да проба да поправи оцену. На основу претходних оцена некако можемо да сумирамо и ту последњу оцену коју је ученик добио", објашљава Филиповић.
Ко обавештава ученике о термину
Родитељима стижу поруке у вајбер групама о начину закључивања оцена и то уноси забуну - да ли се ђаци сами пријављују или их професори позивају да одговарају. Гост Београдске хронике указује да је разредни старешина тај који обавештава о термину испитивања, али да то може да учини и наставник уколико сматра да ученик уз додатно испитивање градива може да добије бољу оцену.
"Разредни старешина има комплетан увид у све оцене у електронском дневнику, а сваки наставник прати само свој предмет. Уколико наставник претпостави да неко од ученика можда може да има већу оцену од тренутне може и сам наставник исто да се обрати ученику и да каже - зашто не би пробао да добијеш бољу оцену, термин за испитивање ти је тад и тад. Сва та настава се бележи као допунска настава у електронском дневнику", објашњава Филиповић.
Говорећи о проблему са електронским дневником наводи да је он решен и да функционише.
"У понедељак је дошло до проблема са електронским дневником зато што је цела Србија одједном кренула да уноси све те податке. Онда су директори масовно кренули да зову и питају шта се дешава. Међутим, врло брзо у току тог дана је отклоњен тај проблем, тако да сад све иде својим током по том питању", наводи гост Београдске хронике.
Коментари