среда, 25.12.2024, 16:17 -> 16:17
Извор: РТС
Рекордна потрошња угља – да ли "енергент прошлости" има будућност
Светска потрошња угља ове године повећена је на рекордних 8,77 милијарди тона, према извештају Међународне агенције за енергију. Енергетски аналитичар Жељко Марковић изјавио је за РТС да осетнији пад потрошње тог енергената можемо да очекујемо од 2030. године, као и да је потражња сада на врхунцу.
Угаљ често називају "енергентом прошлости", али глобална потражња за њим поново расте.
Марковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да су максимуми потражње за тим енергентом, који се користи за производњу електричне енергије, ове године достигнути.
"Транзиција иде својим током. Уводе се обновљиви извори енергије, али земље са великим привредама, попут Кине и Индије, и даље користе доста угља у поређењу са Европом, где се потрошња смањује", истиче Марковић.
Термоелектране као стратешка резерва
Марковић подсећа да Кина спроводи декарбонизацију и гради 26 нуклеарних електрана. "Осим преласка на нуклеарно гориво, Кина је један од лидера у изградњи обновљивих извора енергије, попут соларних и ветроелектрана", каже Марковић.
Према његовим речима, Немачка је производила много енергије из угља, али је тај капацитет полако гашен. Марковић подсећа да Немачка, ипак, термоелектране користи када дође до кризе у снабдевању струјом.
"То се зове стратешка енергија. Предлагали смо да и у нашој транзицији имамо такве погоне у стратешкој резерви, која кошта јер морају увек бити спремни", наводи Марковић.
Са друге стране, каже, и проблем са снабдевањем гасом у Европи изазвао је да електране у Немачкој наставе са радом, будући да се гас види као прелазни енергент, који има мању емисију штетних гасова у атмосферу од сагоревања угља.
"Гас би требало да нам помогне до 2050. године да пређемо са фосилних горива. Сувише интервенција на том тржишту не може да уроди плодом јер оно мора да функционише по својим принципима", указује Марковић.
Коментари