Читај ми!

Споразум о слободној трговини са Кином, може ли Србија да успе међу "великим играчима"

Споразум о слободној трговини Србије и Кине отворио је нове могућности нашим привредницима, али и омогућио кинеској роби да се по повољнијим условима нађе на нашем тржишту. Тешко је бити конкурентан када је у питању Кина и ту конкурентност губе и много веће привреде од Србије, као што су САД и ЕУ, каже Бојан Станић помоћник директора Сектора за анализе Привредне коморе Србије. Оно где видимо конкурентност то су, како каже, одређене делатности у прехрамбеној индустрији, а већи потенцијал је у повећању извоза великих компанија из Србије где бисмо и ми били у том ланцу снабдевања. У дужем шансу имају и наменска индустрија и делови ауто-индустрије.

Бојан Станић истиче да је споразум значајан у свом потенцијалу, да роба из Србије лакше и у већем обиму дође до кинеског тржишта,  а такође да буде позитиван сигнал великим страним инвеститорима да дођу и инвестирају у Србији и да искористе могућност извоза на кинеско тржиште.

 

Према његовим речима, када се ради о потписивању споразума између две економски несразмерне државе у свом потенцијалу онда је то врло комплексна ствар зато што што постоје ризици посебно у ризичним ситуацијама земље мањег потенцијала.

"У том смислу је врло битно да се формира широк преговарачки тим који ће моћи да процени све те ризике уз консултацију домаће привреде. Таквих случајева има у Европи, постоје земље изван ЕУ које су потписале такве споразуме са Кином и оно што је посебно битно, захваљујући постојећим споразумима о слободној трговини које Србија има, ми смо водећа инвестициона дестинација у региону Западног Балкана", истиче Станић.

Додаје да је тренутно ситуација неповољна зато што се у Кину извози углавном сировинска база. Потенцијал је у прехрамбеној индустрији, конкретно месо, месне прерађевине, млечни производи, прераде од воћа.

"Треба истаћи и винарску индустрију из простог разлога што се мењају навике потрошача у Кини и на неки начин кинески потрошач почиње више да личи на европског потрошача. То је оно што се одмах види као могућа предност Србије. Како би се тај споразум у дужем року имплементирао могле би доћи друге делатности – наменска индустрија и делови ауто-индустрије", наглашава помоћник директора Сектора за анализе Привредне коморе Србије.

Додаје да би се преговарању тог споразума требало прићи веома опрезно како би се испреговарала што повољнија позиција.

"Када погледате уговор о слободној трговини са Турском имамо раст дефицита у размени последњих 10 година, и сада је преко милијарду евра. Са друге стране, споразум који примењујемо са ЕУ је допринео да се много више извози. Пре 10 година извоз је био пет милијарди, а сада 14 и значајно је смањен дефицит", објашњава Станић.

Како каже, са овим бесцаринским режимом може се претпоставити да у одређеним фирмама свакако може доћи до пораста профита. Међутим, нереално је да пређемо у суфицит у размени са Кином.

"С обзиром да се овај споразум заснива на добрим политичким односима Србије и Кине може се профитирати тако што би Кина дала повољније услове и имала већу пажњу када су у питању односи са Србијом како би могла себе, као велику привреду која све више улаже на европско тржиште, да представи на начин који је далеко повољнији него како се представља у одређеним медијима", каже Бојан Станић.

Додаје да је утисак да Влада Србије са одређеним поверењем и поузданошћу улази у овај процес очекујући да се тај споразум испреговара на корист Србије.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње