Читај ми!

НБС: Референтна каматна стопа остаје један одсто

Референтна каматна стопа Народне банке Србије остаје на нивоу од 1,0 одсто, а централна банка Србије је на данашњој седници Извршног одбора остала и при својој ранијој прогнози привредног раста за ову годину и у средњем року у распону од 4,0 до 5,0 процената.

Према саопштењу централне банке, НБС је наставила да смањује степен експанзивности монетарне политике повећавањем просечне пондерисане каматне стопе на реверзним репо аукцијама, и већим повлачењем вишкова динарске ликвидности банака путем ових аукција.

Просечна пондерисана каматна стопа на последњој репо аукцији одржаној овог месеца износила је 0,75 посто, и укупно је повећана за 64 базна поена од октобра прошле године, када је започет процес пооштравања монетарних услова.

На седници Извршног одбора је истакнуто да је инфлација и даље у највећој мери вођена вишим ценама енергената и хране, које су учествовале са три четвртине у оствареној инфлацији у децембру 2021. од 7,9 посто међугодишње.

Према фебруарској средњорочној пројекцији, међугодишња инфлација ће се у првом тромесечју 2022. кретати око нивоа забележеног крајем прошле године или благо изнад њега, под утицајем даљих трошковних притисака по основу цена енергената и других примарних производа, застоја у снабдевању и високих цена транспорта на глобалном нивоу.

Од другог тромесечја, инфлација би требало да буде на опадајућој путањи и да се крајем године нађе у распону између 3,5 и 4,0 посто, а да затим до краја периода пројекције настави да успорава ка централној вредности циља од 3,0 посто плус/минус 1,5 одсто, наводе из НБС.

Краткорочно, ублажавању даљег раста цена требало би да допринесу мере Владе Србије о привременом ограничавању цена основних животних намирница и електричне енергије за привреду.

Извршни одбор је оценио да је домаћа привреда задржала снажну динамику раста базирану на одрживим основама, која ће се наставити и поред смањења степена експанзивности монетарне политике.

Према прелиминарној процени Републичког завода за статистику, раст бруто домаћег производа је у последњем тромесечју 2021. на међугодишњем нивоу износио 6,9 посто, док на нивоу године процена раста износи 7,5 процената.

Таква кретања су, истиче НБС, резултат раста активности у услужним секторима и грађевинарству, али и индустрији, упркос поремећају у глобалним ланцима снабдевања. Негативан допринос расту забележен је једино од пољопривредне производње, која је услед суше смањена за 5,0 одсто.

Извршни одбор НБС је, и поред нешто неповољнијих изгледа глобалног привредног раста, остао при процени ће се стопа раста БДП-а Србије у овој години и у средњем року кретати у распону од 4,0 до 5,0 посто, чему ће допринети наставак инвестиционог циклуса и реализација великих инфраструктурних пројеката, као и раст личне потрошње подржан повољним трендовима на тржишту рада.

Што се тиче међународног окружења, НБС констатује да укупни амбијент и даље карактерише повећана неизвесност у погледу утицаја тока пандемије и појаве нових сојева вируса на брзину глобалног привредног раста, на кретање светских цена примарних производа, а тиме и на инфлацију.

Ипак, сматра охрабрујућим чињеницу да су негативни ефекти омикрон соја вируса корона за сада били мањи од очекиваних, делом и због тога што су економије широм света показале висок степен прилагођавања измењеним условима пословања услед пандемије. Дешавања на међународном финансијском тржишту, а тиме и на токове капитала према земљама у успону укључујући Србију, и даље ће у највећој мери бити опредељивана одлукама водећих централних банака, америчких Федералних резерви и Европске централне банке, за које се, с обзиром на инфлацију која је знатно изнад циља и притиске са тржишта рада, очекује да би могле у већој мери да заоштре монетарне услове него што се претходно очекивало, оцењује НБС.

Одлуке НБС о монетарној политици ће у наредном периоду зависити од кретања фактора из међународног и домаћег окружења и оцене интензитета и постојаности инфлаторних притисака по основу ових фактора. У случају да се материјализују неки од ризика, који би за последицу могли да имају кретање инфлације изнад горње границе дозвољеног одступања од циља у дужем периоду, НБС је спремна да реагује свим расположивим инструментима.

Извршни одбор је усвојио фебруарски Извештај о инфлацији с новим макроекономским пројекцијама, који ће јавности бити педстављен 18. фебруара.

Наредна седница Извршног одбора НБС на којој ће бити донета одлука о референтној каматној стопи одржаће се 10. марта.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње