Читај ми!

Куповина из фотеље - дип линк олакшава плаћање без одласка у продавницу

Народна банка Србије унапредила је инстант плаћање, па је сада омогућено и плаћање мобилним телефоном путем дип линк технологије. Саветник за пословну подршку и развој нових сервиса у Сектору за платни систем НБС Александар Станојевић каже за РТС да плаћање дип линком, за разлику од скенирања кју-ар кода, омогућава да се путем истог уређаја приступи продајном месту и плати.

Саветник за пословну подршку и развој нових сервиса у Сектору за платни систем Народне банке Србије Александар Станојевић каже да је плаћање на клик првобитно омогућено применом система за инстант плаћање који је Народна банка Србије имплементирала у октобру 2018. године и чији је оператор.

"Од тог тренутка до данас имплементирано је више метода плаћања и функционалности које карактерише пре свега једноставност и сигурност плаћања и који корисницима омогућавају да у пар кликова кроз апликације мобилног банкарства врше плаћање на продајним местима", истиче Станојевић.

Наводи да је раније имплементирана могућност плаћања рачуна путем скенирања кју-ар кода - плаћање на продајним местима где корисници апликација могу на једноставан начин, скенирањем или приказивањем свог кода да плаћају.

"Након тога је имплементирана функционалност пренеси, где корисници, такође, кроз пар кликова у апликацији мобилног банкарства могу да пренесу новац примаоцу путем мобилног телефона, а сада и дип линк технологија, која корисницима омогућава да врше плаћање на интернету путем уређаја са којег приступају интернет продајном месту или кроз апликације трговаца", објашњава Станојевић.

Каже да за дип линк није потребна никаква додатна апликација, већ се кроз апликацију мобилног банкарства омогућава та функционалност.

"Редовним ажурирањем апликације банка омогућава корисницима ту функционалност и од тог момента они могу да плаћају на интернету путем дип линка", истиче Станојевић.

Осам банака већ омогућило дип линк плаћање

Станојевић каже да се дип линк функционалност користи за плаћање на интернету и путем мобилних апликација трговаца и наводи да је у овом тренутку осам банака омогућило технологију дип линка својим корисницима.

"Важно је напоменути да су то велике банке које имају велики број корисника мобилног банкарства тако да у овом тренутку имамо преко 1,7 милиона корисника апликација који могу да плаћају путем дип линка", наглашава Станојевић.

Истиче да је инстант плаћање веома сигурно и да се не користе и не чувају никакви осетљиви подаци који би могли бити злоупотребљени.

Када је у питању разлика између плаћања помоћу кју-ар кода и дип линка, Станојевић каже да скенирање кода омогућава инстант плаћање када корисник плаћа са другог уређаја у односу на онај где се врши претрага, односно долазак на продајно место, док дип линк омогућава кориснику да са истог уређаја приступи продајном месту и плати.

Станојевић каже и да је број безготовинских плаћања у сталном порасту и да Народна банка Србије континуирано предузима мере за повећање броја безготовинских плаћања - изменом регулативе, имплементацијом нових сервиса и промоцијом инструмената који су повољни за кориснике.  

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње