Читај ми!

Словачка и Мађарска и даље добијају руску нафту, хоће ли Србију угрозити одлука САД о НИС-у

Амбасадор Сједињених Држава Кристофер Хил каже да нема најава да ће бити уведене санкције НИС-у. А одлука Украјине да од Нове године обустави транзит руског гаса, већ је покренула спекулације о новој гасној кризи на европском тржишту. И док се тражи решење како заменити руске испоруке, у највећем проблему је Словачка.

Србија већ две године не увози руску нафту и има редовно снабдевање нафтним дериватима. Зебњу да ће америчке сакције НИС-у угрозити нафну сигурност, ублажила је изјава америчког амбасадора Кристофера Хила.

"Нема најаве да ће бити уведене санкције против НИС-а, али могу вам рећи да откад су Руси купили НИС постојала је велика забринутост, јер је то једина рафинерија у Србији", рекао је Хил. 

Додао је да постоји забринутост да ли НИС у руским рукама на неки начин помаже финансирању рата и да су то легитимна питања која треба пажљиво размотрити.

"Видећемо какав ће бити исход. Желим да вас уверим да ни на који начин коначна одлука неће утицати на српску привреду", рекао је Хил.

И док је Србија под притиском, нафтоводом Дружба, руска нафта још стиже у Словачку и Мађарску које су изузете од нафног ембарга.

Већи проблем за Европу је гас, јер Украјина обуставља транзит што угрожава Италију, Аустрију, Мађарску а посебно Словачку. Због тога је премијер Словачке у Москви разговарао са руским председником.

"Председник Русије Владимир Путин потврдио је спремност Русије да настави испоруке гаса Западу и Словачкој, што је практично немогуће после 1. јануара с обзиром на став украјинског председника који наноси финансијску штету Словачкој и угрожава производњу струје у нуклеарним електранама у Словачкој, што је неприхватљиво", каже Роберт, Фицо, премијер Словачке.

Орбан: Не одустајемо од извора гаса који води преко Украјине

Иако се руски гас сада добија преко Бугаске и Србије гасоводом "Балкански ток" и Мађарска се залаже за останак украјинске руте. Имају и кокретан предлог.

"Од Бугарске сам добио гаранције да ће Мађарска добијати гас и даље. Не смемо се ослонити само на један пут снабдевања. Не одустајемо од извора гаса који води преко Украјине. Преговарамо са Украјинцима и Русима о наставку сарадње. Покушавамо да искористимо трик да се гас, који стигне у Украјину, одмах третира као мађарски. Дакле, да није руски. Да ли ће то Украјинци прихватити, не знамо. Преговарамо даље", каже Виктор Орбан, председник Владе Мађарске.

Према Споразуму о придруживању са Европском унијом и Енергетском повељом, Украјина је на захтев Европске комисије дужна да осигура технички транзит руског гаса, али тешко да ће Кијев да промени одлуку. Зеленски оптужује премијера Словачке да посетом Москви помаже руско ратно финасирање и да не жели да нађе замену за руски гас.

Смањене количине гаса и из других извора 

Осуде стижу и из Чешке и политичких противника у Словачкој. Москва оцењује да прекид украјинског транзита компликује ситуацију у снабдевању Европе.

"Чули сте изјаву украјинске стране, знате за став европских земаља које и даље купују руски гас и које сматрају то неопходним за нормално функционисање своје привреде. Дакле, ово је сада веома тешка ситуација која захтева повећану пажњу", каже Дмитриј Песков, портпарол руског председника.

Енергетску безбедност Европске уније додатно може да угрозе и смањене количине из других извора. Катар је већ поручио да ће заврнути гасне славине чланицама уколико примене нову бриселску директиву о плаћању пет одсто пореза за емисије штетних гасова.

уторак, 24. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње