Источну Европу напустило 20 милиона младих – цела Мађарска и Чешка
Готово 20 милиона углавном младих и образованих из источне Европе, цифра која одговара броју становника Чешке и Мађарске заједно, напустило је своје земље у претходних 25 година вођени бољим економским приликама у развијенијим земљама, показало је истраживање Међународног монетарног фонда.
За источне Европљане, наведено је у анализи ММФ-а, мотивација за одлазак углавном су бољи послови и више плате, а одлази махом високообразовани кадар – доктори, архитекте, инжењери...
Иако су емигранти најчешће боље ситуирани и њихове породице у земљама из којих долазе често имају користи од дознака, њихов одлазак слаби економски потенцијал родних земаља. Велики прилив дознака подржао је потрошњу, али је такође довео до пораста курсних стопа, што је привреде учинило мање конкурентним, а смањена је и продуктивност.
"Новац који се шаље назад рођацима довео је до повећања почетних плата и смањио мотивисаност за рад. Као резултат тога, плате су расле брже од продуктивности, што је изазвало ерозију повратка на инвестиције и слабљење мотивације за инвестирање у земље порекла", пише у извештају.
Велика и непрекидна емиграција је успорила и укупне стопе раста обима производње и стопе раста по глави становника.
"Да није било емиграције у периоду од 1995. до 2012. године, реална стопа раста БДП-а у региону била би укупно, у просеку, седам процентних поена виша", пише у анализи ММФ-а.
Одлазак младих, како је наведено, погоршава већ постојећи тренд – старији су растући део становништва. То са своје стране доводи до већих издатака на пензијска давања у односу на БДП.
"Одлазак неких од најмлађих и најпаметнијих доводи до тога да процес хватања корака источне Европе са напреднијим делом континента представља још већи изазов", поручује ММФ и истовремено истиче да је миграција према западу била корисна за развијене земље и допринела је њиховом снажнијем расту.
ММФ истиче да је чланство у ЕУ донело корист источној Европи. А да је за питање шта би могло да се уради да би се осигурало да слободан ток људи буде користан и за земље које шаљу раднике и оне које их примају, наводе да, иако постоје одређени задаци који треба да се ураде на локалном нивоу, има простора и за паневропски одговор.
Из угла источне Европе, наведено је, потребне су боље институције и економске политике у земљама порекла, јер би то довело до тога да је привлачније остати него отићи.
Могла би да се размотри и додатна либерализација режима за имиграцију, сматра ММФ, посебно за образоване раднике.
Из угла ЕУ, наводе да је миграција са истока на запад била од користи за Унију, али да постоји аргументација за боље расподељивање добити.
"На пример, величина и састав фондова ЕУ – трансфера из богатијих у сиромашније регионе ЕУ – могла би да експлицитно одговори на негативне ефекте емиграције на економски потенцијал земаља из којих долази радна снага", пише у извештају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар