четвртак, 23.01.2025, 12:00 -> 14:19
Извор: РТС
У канџама клаузуле најнижих цена – ако је ноћење 100 евра, 20 иде "Букингу"
Сајт "Букинг" спречава хотеле да собе оглашавају по нижим ценама, жале се угоститељи у Европи. Ако је 100 евра ноћење, онда 20 евра иде "Букингу" – машини коју не видимо, каже за РТС Георги Генов, директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде Србије ХОРЕС, и додаје да Србија на провизије плаћа 15 милиона евра. Помоћница ресорног министра Дуња Ђенић објаснила је да "Букинг" одређује цену смештаја у договору са хотелијерима, а на основу те спорне клаузуле не дозвољава да се цена снизи на било ком другом месту где би хотел понудио смештај.
Помоћница министра туризма и омладине Дуња Ђенић рекла је да прво мора да се разговара о спорној клаузули, односно о уговорном односу и уговору који хотелијери имају са платформама на којима се оглашава смештај.
"Њих је много и то се не односи само на 'Букинг'. Они су свакако дужни да послују у складу са законима Републике Србије. Друга чињеница, када говоримо из наших ципела као Министарства туризма и омладине и сектора туристичке инспекције, јесте да ми немамо надлежност када говоримо о компанијама које нису регистроване у Србији. 'Букинг', који узимамо као пример, регистрован је у Амстердаму и ми једноставно немамо могућност поступања када говоримо о било каквим врстама санкција“, навела је Ђенићева.
Објаснила је да је однос између купца и хотелијера произвољан уговор две стране на начин на који се они договоре.
Георги Генов, директор Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде Србије ХОРЕС, каже да је у питање њихова парола о гаранцији најнижих цена, тако да хотелијери нису у могућности да другим каналима продају смештај по нижој цени, већ морају да држе ту цену о којој су се договорили са "Букингом".
"Наравно да је Букинг веома велика платформа и много доприноси уопште попуни смештајних капацитета, али ако бисмо сабрали колико ми дајемо провизије, по мојој простој рачуници то је између 10 и 15 милиона евра. Србија толико даје за Букинг и друге платформе“, напомиње Генов.
Сматра да је неопходна промена Закона о заштити конкуренције Републике Србије, с обзиром на то да има елемената угрожавања конкурентности.
Навео је примере Шпаније у којој је укинута клаузула гаранције најбоље цене, Немачке у којој је 2021. године донета одлука о укидању, као и у Аустрији и Италији.
Генов је нагласио да је у току припрема документације и да ће се разговарати о овом питању како би се нешто променило.
Ниже цене само у директној комуникацији са хотелијерима
Помоћница министра туризма и омладине је појаснила да "Букинг" одређује цену смештаја која је резултат договора са хотелијерима, а оно што не дозвољава на основу те спорне клаузуле, јесте да се цена снизи на било ком другом месту где би хотел понудио смештај.
Како каже, то не спречава било ког хотелијера или угоститеља да у директној комуникацији са потенцијалним гостом понуди нижу цену.
Међутим, Генов додаје да члан десет Закона о заштити конкуренције Републике Србије забрањује споразумне праксе које имају за циљ или последицу значајно ограничавање конкуренције на тржишту и истиче да је циљ да се прикупљена документација достави Министарству трговине.
Указао је да земље које су преиспитале спорну клаузулу имају много веће смештајне капацитете од Србије, па им је из те позиције лакше да преговарају.
"Ако је 100 евра ноћење, онда је то 20 евра 'Букингу' – машини коју не видимо“, истакао је Генов и додао да се висина провизије уговара индивидуално са сваким смештајем.
Дуња Ђенић каже да се и провизија, односно висина провизије, условљена начином, односно степеном видљивости одређеног објекта.
"Уколико одређени угоститељски објекат жели да буде видљивији на листи препознатљивости, односно госту који потенцијално жели да резервише, уколико жели да буде први у смислу видљивости, свакако ће провизија бити већа. И то је нешто што се договара са 'Букингом' и било којом другом платформом“, указала је Ђенићева.
Коментари