"Зомби предузећа" одлазе у историју?

Предузећима у реструктурирању држава даје субвенцији, а она не плаћају порезе. Међутим, на лето 2014. године таква предузећа престаће да постоје. Идеја о окончању реструктурирања је добра и неизбежна, кажу економисти, али сумњају у успех, пре свега због 40 хиљада запослених у тим предузећима.

Више од 170 предузећа у земљи је у реструктурирању, што значи да им држава даје субвенције, а она не плаћају порезе, доприносе и друге обавезе. Процена Светске банке је да годишње праве штету од око 700 милиона евра. На лето 2014. године, таква предузећа престаће да постоје. То је предвиђено Стратегијом развоја Министарства финансија и привреде и Изменама Закона о приватизацији, које би требало да буду усвојене до краја године.

"Гоша", "Зорка", РТБ Бор, "Петрохемија", "ИМТ", "ИМР", "ФАП" - има их 173. Некада економски гиганти, сада - предузећа у реструктурирању, називају их и економски инвалиди, зомби предузећа. Или никада нису нашли купца, или су уговори о приватизацији раскинути. Држава им је омогућила реструктурирање - кратак предах да се припреме за продају.

Државни секретар у Министарству финансија и привреде Александар Љубић каже да су многа предузећа обележила 10. годишњицу у поступку реструктурурања.

"Против њих не можете извршавати пресуде, генеришу 700 милиона евра губитака на годишњем нивоу са становништа буџета неплаћањем било чега", каже Љубић. 

Држава то више не може да финансира. Предузећима у реструктурирању дају годину и по да направе програме, нађу купца, процене своје могућности на тржишту - 30. јуна 2014. године укида се реструктурирање и мораће, као и остали, да плаћају порезе, доприносе и друге обавезе.

Александар Љубић каже да ће оне компаније које не могу да раде отићи у стечај.

Идеја о окончању реструктурирања је добра и неизбежна, кажу економисти, али сумњају у успех, пре свега, због 40 хиљада запослених у тим предузећима.

Економиста Љубодраг Савић каже да мора да се плати висока политичка цена, коју ниједна власт није спремна да је плати.

"То значи да би неки људи остали без посла, нека предузећа да се ликвидирају, неки повериоци да остану без наплате потраживања, неке банке да имају проблема за кредите које су узели", каже Савић.

Економиста Јуриј Бајец каже да је добро да процес почне. "Најтеже је завршити посао с тим предузећима или наћи партнера или ако немате могућности вратити га на тржиште, он мора да иде у стечај, фактички да нестане с тржишта, без обзира на социјалне последице једног таквог догађаја", каже Бајец.

Стручњаци упозоравају да после више од 10 година приватизације и неколико измена закона, и даље имамо око 1.300 предузећа под државном контролом са око 100 хиљада запослених.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 17. август 2024.
37° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару