Читај ми!

У "Дедињу" после три деценије поново пресађено срце – пацијент уз сузе и осмех отпуштен са Института

После скоро три деценије, у Институту за кардиоваскуларне болести "Дедиње" недавно је урађена трансплантација срца. После скоро три недеље, пацијент који је добио ново срце данас је отпуштен кући. Тим поводом у Институту "Дедиње" је одржана и конференција за новинаре, уз сузе и осмех.

Милан Кричак, професор информатике из Блаца, има 34 године, пре седам година уграђен му је кардиовертер, дефибрилатор, а дијагноза хипертрофична кардиомиопатија постављена му је 2005. године.

На трансплантацију, као једини лек, чекао је годину и по. Данас је са новим срцем из Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" отишао својој кући и породици.

"Неизмерна захвалност породици која је прихватила да донира органе свог члана. Спасили су живот још пет особа, не само мени. Уједно је позив и апел да се људи не устручавају да буду донори. То су ствари које некоме спашавају живот", каже Кричак.

Из Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" уз плаву заставу, осмехе, али и сузе радости, Милана су испратили и министар здравља и директор "Дедиња", али и цео тим лекара и сестара који су учествовали у трансплантацији.

Чекање на трансплатацију

Претходно је одржана и конференција за новинаре, јер је у овој установи после скоро три деценије паузе урађена трансплантација срца.

"Поносан сам директор ове установе, која је после дуге паузе, синхронизовано, логистично, организовано и феноменално, изнела овај подухват", истакао је проф. др Милован Бојић, директор Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње".

Проф. др Златибор Лончар, министар здравља, честитао је тиму који је после 30 година извео тај захват.

"Ово није ни мало лако организовати, посебно после 30 година, и наставити као да се није стало ни један једини дан", навео је Лончар.

У Србији у овом тренутку на трансплантацију бубрега, јетре, срца и рожњача, чека више од 2.000 људи.

У последњих месец дана, захваљујући сагласности породица донора, које су у најтежем тренутку рекле "да", спасено је и продужено 16 живота.

четвртак, 23. јануар 2025.
4° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове