Протест матураната медицинске школе у Крушевцу
Под слоганом "Доста је било ћутања, време је и да се наш глас чује!" , пет од шест одељења матураната крушевачке Медицинске школе данас је бојкотовало теоријску наставу. У 14.52 окупили су се и изнели транспаренте које су у школи израдили.
"Данас смо били на пракси, а што се наставе тиче њу бојкотујемо и тако пружамо подршку студентима и одајемо 15-томинутном тишином почаст страдалима у Новом Саду", навела је Александра Шљивић, матуранткиња Медицинске школе у Крушевцу.
Опширније
Краће
Новосадска полиција ухапсила је Б. П. због сумње да је око 12 сати у том граду, испред средње школе "Богдан Шупут", претио учесницима протеста, као и да је покушао да их нападне.
Снимила Ана Нађ Божовић, снимак уступљен РТС-у
Бајкери испред Института за ментално здравље у Палмотићевој у Београду – подршка лекарима
Мештани Омољице у протестној шетњи до Панчева
Мештани Омољице, студенти, наставници и бивши ђаци Основне школе "Доситеј Обрадовић" из овог села кренули су у 13 сати у протестну шетњу до Панчева где ће се придружити окупљенима у уличној шетњи од Дома омладине до платоа Градске управе.
Сашка Божић из Омољице је рекла да од њеног села до Панчева има 15 километара и да они ову шетњу посвећују сећању на 15 настрадалих у Новом Саду.
Симболично на сваком пређеном километру ће застати и прочитати по једно име настрадале особе.
Скуп подршке испред КБЦ "Бежанијска коса" пружили подршку студентима
Запослени у Клиничко-болничком центру (КБЦ) "Бежанијска коса" у Београду пружили су подршку студентима у блокади и петнаестоминутном тишином одали почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра прошле године.
Међу окупљенима били су лекари, медицинске сестре, медицински техничари.
Запослени су стајали у кругу КБЦ "Бежанијска коса".
Протестна шетња београдских гимназијалаца и средњошколаца до Школе за дизајн текстила
Ученици појединих београдских гимназија и средњих школа организовали протестну шетњу од Цркве Светог Марка до Школе за дизајн текстила.
Током шетње застали су на раскрсници Булевара краља Александра и Улице господара Вучића на 15 минута како би одали пошту страдалима у паду надстрешнице зграде Железничке станице Нови Сад.
У шетњи су ученици Прве, Филолошке, Треће, Пете, Седме, Осме и Четрнаесте београдске гимназије, Математичке гимназије, као и ученици Зуботехничке, Геодетске, Фармацеутско-физиотерапеутске, Угоститељско-туристичке и Електротехничке школе "Никола Тесла".
Ученици су испред Школе за дизајн текстила пружили подршку ученицима и професорима над којима се, како тврде, врши притисак да изађу из блокаде.
Окупљање ученика испред Пете београдске гимназије
Фото: РТС
Инцидент на блокади испред школе у Новом Саду – покушај напада на ученике, ухапшен осумњичени
Непознати мушкарац више пута је покушао да нападне ученике и наставнике Школе за дизајн "Богдан Шупут" у Новом Саду, током блокаде и одавања 15-минутне поште за настрадале.
Он се, како кажу очевици, издвојио из колоне аутомобила и дошао до окупљених испред школе.
Након што су га окупљени зауставили и почели да снимају његов аутомобил, он је изашао из аутомобила и кренуо да удари особе које снимају.
Потом се аутомобилом одвезао до цркве у близини и пешице се вратио. Поново се сукобио са особама које су биле на мирном протесту.
Претио је и Жандармеријом.
Реаговала је саобраћајна полиција, а потом је стигла и полиција и одвели су га, рекао је Александар Шујица, један од очевидаца.
Из полиције је РТС-у потврђено да је осумњичени ухапшен и да ће бити приведен на саслушање вишем јавном тужиоцу у Новом Саду.
Протест уметника испред Министарства културе – због дугогодишње маргинализације
Неформална иницијатива „Kултура у блокади“ протестује испред Министарства културе.
Међу окупљенима су уметници, глумци, као и други запослени у позориштима који су петнаестоминутном тишином одали пошту страдалима у Новом Саду. Након тога ће блокирати простор испред Министарства културе и ту ће, како су најавили, остати до краја радног времена, 15.30
Разлози за блокирање су како наводе у саопштењу, између осталог, због музичара филхармоније који су прегажени колима на протестима, као и због студенткиња и студената који су више пута нападани за време одавања поште страдалима у Новом Саду, на протестима и блокадама
Због, како кажу, рушења и продаје зграде Генералштаба и брисања са листе културних добара, због дугогодишње деградације и маргинализације културе.
Председник Србије Александар Вучић упутио је позив Ректорском колегијуму Универзитета у Београду да у среду, 5. фебруара, у време које њима одговара, отпочну дијалог у оквиру кога ће се пронаћи решење за постојећу ситуацију у којој још траје блокада наставе на високошколским установама.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић данас на састанку с директорима основних и средњих школа у Београду
Министарка просвете Србије Славица Ђукић Дејановић данас је разговарала с директорима основних и средњих школа у Београду у којима је потпуно или делимично обустављен рад о могућностима за наставак редовне наставе, моделима за надокнаду и о повратку ученика у школе.
Ђукић Дејановићева је истакла да је састанак био консултативног карактера, у намери да се размотри тренутна ситуација, саопштило је Министарство.
"Важно је да постоји дијалог, да се дефинишу кораци који ће омогућити нормализацију наставе и завршетак школске године у најбољем интересу деце", оценила је министарка и нагласила да школе треба да направе план надокнаде наставе, водећи рачуна да ученици не буду прекомерно оптерећени.
Министарка је најавила да ће у наредним данима бити одржани састанци и са другим директорима школа из Србије у којима је делимично или потпуно обустављен рад.
Опширније
Краће
Матуранти и студенти блокирали раскрсницу у Шапцу
Блокадом раскрснице код библиотеке и музеја и петнаестоминутном тишином, матуранти и студенти у Шапцу су одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Матуранти су се по завршетку, вратили у школе које су у блокади.
РТС
У Косовској Митровици одата пошта настрадалима у Новом Саду
Група студената у северном делу Косовске Митровице поново је организовала акцију 15 минута ћутања за настрадале у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Окупљањем у тишини, студенти у Косовској Митровици солидарисали су се са студентима у градовима централне Србије, носећи транспаренте “Ко може да учи док га савест мучи”, “Корупција убија” и “Подршка студентима и ђацима са Косова и Метохије”.
Ово је трећи скуп подршке студентима у централној Србији од колега и грађана из Косовске Митровице у последњих десет дана. На први скуп и ћутњу од 15 минута позвао је Срђан Ђорђевић.
Друга два скупа испред Филозовског факултета у Митровици организовали су студенти.
Након 15 минута одавања поште настрадалима, окупљени су се мирно разишли.
Протестна шетња у Чачку, учествују и запослени у вртићу
Колектив Предшколске установе "Моје детињство" у Чачку донео је одлуку о једнодневној обустави рада у знак подршке студентима и њиховој борби за правду и истину.
Данас не ради 11 објеката те предшколске установе која брине о 1.744 детета, а како би обезбедили минимум рада, дежуран је вртић "Бисери" у насељу Љубић кеј.
Запослени су се окупили код вртића "Мали капетан" одакле су кренули ка центру Чачка, где ће на платоу испред Гимназије одати пошту страдалима на железничкој станици у Новом Саду петнаестоминутном ћутњом.
У протестној шетњи придружили су им се родитељи и просветни радници.
Петнаестоминутна тишина и блокада две раскрснице у Земуну
Студенти Пољопривредног факултета, средњошколци и њихови професори блокирали су данас од 11.52 до 12.07 две најфреквентније раскрснице у Земуну – на Авијатичарском тргу и на споју улица 22. октобра, Творничке и Вртларске, како би одали почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Њима су се придружили и запослени из оближњег дома здравља, као и бројни грађани, међу којима и доста родитеља са децом, укључујући и бебе у колицима, јавља Фонет.
Полиција је обезбеђивала прилазе местима блокада, а био је приметан и велики број униформисаних, који су обезбеђивали скуп.
На блокади су се појавили и нови транспаренти, са порукама "Корупција влада, поручују из Новог Сада", "Ми смо уз студенте", "Правда не сме да буде тајна", "Професори + студенти = биланс будућности", "Дугујете животе, потражујемо правду", "Да не буде после... тата, што си ћутао?", "Нећемо пола порције, хоћемо цео оброк" и "Са улице одјекује победа".
Фото: Фонет / Давор Лукач
Протест ученика и наставника Ваздухопловне академије испред Министарства просвете
Запослени у Ваздухопловној академији, ученици и њихови родитељи, који су се окупили данас у протесту испред Министарства просвете, петнаестоминутном ћутњом су одали почаст погинулима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Они су блокирали једну саобраћајну траку испред Министарства просвете. Како њихове представнике у тој институцији нису примили на разговор, дошли су до Владе Србије и испред Немањине 11 блокирају саобраћај.
Они дувају у пиштаљке и узвикују "Уа", "Испуните захтеве".
Фото: Фонет/Зоран Мрђа
Студенти испред Правног факултета одали почаст жртвама у Новом Саду
Студенти Правног, Електротехничког, Архитектонског, Машинског, Грађевинског, Технолошко-металуршког факултета и средњошколци блокирали су раскрсницу Булевара краља Александра и Београдске улице у Београду, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, пренео је Фонет.
Учесници скупа су петнаестоминутном тишином одали почаст настрадалима држећи транспаренте са натписима: "Чујеш ли овај звук тишине", "Ко је следећи ако ћутимо", "Знање је стуб друштва".
О безбедности окупљених водили су рачуна припадници Полицијске управе Београда и саобраћајна полиција, а инцидената није било.
Фото: Фонет / Марко Драгославић
На позив ваљевских гимназијалаца, у Ваљеву је одржана протестна шетња до ваљевске болнице где је са здравственим радницима, који подржавају захтеве студената, одата пошта настрадалима у трагедији у Новом Саду.
Kао и претходних дана, ваљевским гимназијалцима су се придружили наставници, поједини ученици других школа и грађани.
Петнаест минута тишине у центру Ужица
У центру Ужица окупили су се грађани и студенти како би 15-минутном тишином одали почаст жртвама пада надстрешнице у Новом Саду.
Блокирана је Главна улица у том граду.
Скуп испред Филозофског факултета "Побуњени универзитет"
На платоу Филозофског факултета у Београду, нешто после 11.30 почео је скуп "Побуњеног универзитета", иницијативе за умрежавање запослених у високом школству и науци, окупљених ради заједничке борбе до испуњења студентских захтева.
Иницијатива је саопштила да више није довољно деловати у оквиру својих факултета, већ је сазрела потреба да се запослени на универзитетима чвршће повежу и наступају заједнички.
"Тако ће се наш глас пробити до оних који су до сада мислили да је реч искључиво о студентској блокади, а да их ми, њихови педагози само формално подржавамо“, наведено је у саопштењу, које је на платоу испред Филозофског факултета прочитао доцент на Факултету драмских уметности Петар Бенчина.
Према његовим речима, студенти су покренули читаво друштво, зарад те борбе жртвују не само своје време, него и безбедност која је из недеље у недељу све више угроженија.
"Не пристајемо да се нашим студентима прети, да их било ко гази и пребија. Будући су стубови друштва. Ако претите њима, претите и нама. Ако пребијате њих, пребијате и нас. Ако газите, газите и нас", поручила је иницијатива.
На скупу је исказана подршка и другим професијама које су ових дана активне по питању студентских блокада, а прочитани су и захтеви студената за које је изгласано да нису испуњени.
Петнаестоминутном тишином је на скупу одата пошта за жртве трагедије у Новом Саду, након чега је професорка на Факултету музичке уметности Катарина Јовановић извела је песму Востани Сербие.
Скуп је завршен позивом на протест, који је најављен за среду у 11.30 часова испред Министарства просвете, у организацији осам факултета.
Фото: Фонет/Милена Влајић
Након одржаних седница Савета родитеља, Ученичког парламента и колектива Гимназије "Јован Јовановић Змај" у Новом Саду, утврђено је да Радивоје П. Стојковић више не може обављати функцију директора школе, наводи се у саопштењу већег дела наставничког колектива и чланова синдиката гимназије.
После студентске блокаде Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати поводом три месеца од трагедије на Железничкој станици када је у паду надстрешнице 1. новембра 2024. страдало петнаест људи, као и једнодневне блокаде београдске Аутокоманде неколико дана пре, истим поводом, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу... као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу... али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.
Коментари