Читај ми!

Скуп подршке у Новом Саду, студенти наставили блокаде

У Новом Саду одржан скуп подршке студентским блокадама, под паролом "Мислим, дакле блокирам" код зграде Ректората.

Скуп је почео минутом ћутања за страдале у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду после чега су окупљани аплаузом поздравили студенте и средњошколце. Организатори окупљени око групе "Свиће" и Став" су делили налепнице, постере, стикере и други материјале који, како наводе, подсећају на то да је 15 људи погинуло на Железничкој станици, а да нико није кажњен. 

Позвали су грађане да их лепе по целом граду. Окупљени су фарбали у црвено плочник испред Ректората и остављали отиске црвених шака јер, како наводе, на тај начин шаљу поруку властима да су им "крваве руке".

Грађани су доносили храну, ћебад, јастуке, душеке, воду, средства за хигијену, које су касније организатори однели студентима који блокирају све факултете у Новом Саду. Окупљање је углавном протекло мирно, осим инцидента када је један грађанин провоцирао и напао учеснике скупа, који су га уз звиждање отерали са места догађаја.

Петнаестоминутну почаст страдалима на Железничкој станици одали су и студенти ЕТФ-а, других техничких факултета и Правног факултета, блокирајући Булевар краља Александра и раскрсницу код Вуковог споменика у Београду.

Настављене блокаде

Део студената широм Србије наставља са блокадама зграда факултета и ректората на више од 56 факултета пет државних универзитета, једном приватном факултету и најмање једној високој школи.

Студенти Факултета драмских уметности у Београду у блокади издали су саопштење 13. децембра које подржавају и остали студентски пленуми факултета Универзитета у Београду и Универзитета уметности у Београду. У саопштењу се наводи да њихови захтеви нису испуњени, као и да и даље чекају да се приведу правди они који, како наводе, чине кривична дела, што се, сматрају, до сада није догодило. 

"То што поједини функционери дају оставке, не значи да смеју бити изузети од кривичне одговорности и позивамо све надлежне институције да нас лично обавештавају о донетим одлукама и саопштењима како бисмо били истинито и на време информисани", пише у саопштењу одлуке пленума студената у блокади ФДУ-а.

Председник Србије Александар Вучић поновио је 14. децембра да су испуњени сви захтеви студената који, сматра, нису били "фер и праведни", као и да је сада "на реду да академска заједница покаже озбиљност и одговорност".

"Шта су тражили, то је испуњено. Држава је изашла у сусрет делу студената, јер их у целој Србији има 230.000, само у Београду више од 90.000. Надам се да су имали добре намере. Велики део студената жели да ради и учи", навео је Вучић.

Студенти у блокадама су од почетка тражили објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице, политичку и кривичну одговорност за трагедију, процесуирање нападача на студенте, професоре, ђаке, и остале грађане на протестима, као и повећање средстава за државне факултете за 20 одсто.

Председник Србије сматра да је захтев студената у блокади да буџетска средства факултетима буду већа за 20 одсто – који је, како подвлачи, испуњен, једини у вези са студирањем, док су остали "класични политички". Говорећи о објављивању докумената о радовима на Железничкој станици Нови Сад, Вучић каже да је "све објављено и нико ништа не крије", а да "тужилаштво има много више докумената о саслушањима и сведоцима".

Студенти у блокади сматрају да ниједан захтев није у потпуности испуњен. Такође, физички су нападнути у Новом Саду и Београду док су одавали почаст страдалима и тврде и да је "документација која је објављена непотпуна", а да "истинитост података у њој још увек није потврђена".

У четвртак, 12. децембра, велики број студената више факултета Београдског универзитета и Универзитета уметности у Београду, активисти и грађани, протестовали су код зграде РТС-а изражавајући незадовољство извештавањем Јавног сервиса о блокадама и протестима, као и начину на који су пренесени њихови захтеви.

Сви факултети Универзитета у Београду у блокади

Пошто су 13. децембра Управа и Наставно-научно веће Техничког факултета у Бору саопштили да су једногласно подржали све захтеве студената у вези блокаде наставе од 11. децембра, у званичним блокадама су сви факултети Универзитета у Београду.

Универзитет у Београду навео је да снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, истичући "спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја".

Део студената блокира Архитектонски факултет, Биолошки факултет, Економски факултет, Електротехнички факултет, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Факултет спорта и физичког васпитања, Факултет безбедности, Факултет организационих наука, Факултет политичких наука, Факултет за физичку хемију.

У блокади су и Фармацеутски факултет, Филолошки факултет, Филозофски факултет, Физички факултет, Географски факултет, Грађевински факултет, Хемијски факултет, Машински факултет, Математички факултет, Медицински факултет.

Такође, блокаде је подржао и део студената Православно-богославског факултета, Пољопривредног факултета, Правног факултета, Рударско-геолошког факултета, Саобраћајног факултета, Стоматолошког факултета, Шумарског факултета, Технолошко-металуршког факултета, Учитељског факултета и Факултета ветеринарске медицине.

Блокадама се придружио и део студената приватног Факултета савремених уметности.

Од среде, 11. децембра, у блокади су и сви факултети из састава Универзитета уметности и Интердисциплинарне студије Ректората. То су Факултет ликовних уметности, Факултет музичких уметности, Факултет примењених уметности и Факултет драмских уметности.

Универзитет уметности је саопштио да бескомпромисно стоји иза студената, подсетивши да је изражавање критичког става према дешавањима у друштву загарантовано право сваког грађанина. 

Блокаде и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу

Студенти су 12. децембра блокирали и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду, чиме је блокиран и последњи државни факултет у овом граду, као и зграда Ректората. Наставе нема на Филозофском факултету, Пољопривредном факултету, Правном факултету, Технолошком факултету, Факултету техничких наука, Природно-математичком факултету, Медицинском факултету и Академији уметности. Блокаде трају и на Економском факултету у Суботици, као и Педагошком факултету у Сомбору, који су такође део Универзитета у Новом Саду.

Новосадски средњошколци, окупљени око, како кажу, неформалне групе "Сома", протестовали су 15. децембра на Тргу слободе, захтевајући од актуелне власти одговорност за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у том граду, али су се окупили, како наводе, и у знак подршке студентима "у бунту против власти".

Блокаде су изгласане и на Факултету спорта и физичког васпитања и Факултету заштите на раду у Нишу. Од раније су у блокади још четири факулета – Филозофски, ПМФ, Факултет уметности и Електронски факултет. Декански колегијум Педагошког факултета у Врању, Универзитета у Нишу,  подржао је захтеве студената који су дефинисани као неполитички и осудио је сваки облик насиља над студентима током мирних окупљања.

На Универзитету у Крагујевцу део студената Филолошко-уметничког факултета блокира Ректорат још од петка, 6. децембра. Од 9. децембра у блокади је и Факултет инжењерских наука, а од 11. децембра  и Природно-математички факултет. Студенте сва три факултета су подржали њихови професори и декански колегијуми.

Деканаски колегијум Економског факултета у Крагујевцу је 11. децембра подржао захтеве својих студената да се расветле све чињенице у вези са трагичним догађајем на железничкој станици у Новом Саду. Економски факултет је у блокади од 13. децембра, када су и студенти Правног факултета одржали студентски пленум на којем није постигнут договор о блокади факултета и обустави наставе.

Настава је обустављена и у Првој крагујевачкој гимназији.

Студентске блокаде факултета почеле су 22. новмебра. Први су у блокаду ушли академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду, 22. новембра, пошто их је током акције "15 минута за 15 жртава" напала група мушкараца. Студенти тврде да поједини од њих раде у државним и градским предузећима.

недеља, 15. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње