Читај ми!

Везана коса, затегнуте пертле на чизмама - девојке у војсци разбијају предрасуде

Све више девојака се пријављује за професионалне војне школе. Како смо сазнали у Средњој стручној војној школи, већ су и критеријуме у настави физичког васпитања изједначили, тако да су девојке физички подједнако спремне као и колеге мушкарци.

Везана коса. Затегнуте пертле на чизмама. Једни иза других. Делује да је у врсти више девојака него момака.

Бојана и Кристина су први разред Средње стручне војне школе. Како су нам рекле, част је носити униформу и служити отаџбини и баш то су били разлози да упишу војну школу.

"Када сам видела конкурс на крају осмог разреда био је превелики корак, али ја сам одмах била сигурна у то. Нисам се покајала ниједног тренутка што сам уписала ово", каже Кристина Портић.

"Овај живот овде је променио неке моје навике и ја сам схватила да ћу овде почети да радим неке ствари другачије него када сам живела са родитељима", каже Бојана Обрадовић, ученица.

Најтеже им је било када су се одвојиле од породице. Ипак, све је постало лакше када су упознале другаре у класи.

"Не правимо неку разлику између мушког и женског, али увек имамо на уму да треба да будемо џентлмени и да се опходимо мало другачије према њима", каже Александар Бојић.

На конкурсу, рангирању и касније током школовања не прави се разлика у градиву и практичној обуци између девојака и дечака. Критеријуми су исти.

"Исто знање стичу и исте дужности обављају. Понекад се деси да девојчице више јављају и дискутују о лектири, али има ту и дечака", каже Марија Миленовић, професорка српског језика из Средње стручне војне школе.

Од 2016. у ову школу могу да се упишу и девојке. Исте године било их је мање од 30 одсто, а сваке наредне све више.

"Код нас је традиционално војни позив подразумевао да се њиме баве мушкарци. То више није тако, па деца која уписују нашу школу имају загарантован посао, успешну каријеру, могућност напредовања у служби и квалитетно образовање. Одговорно тврдим да у нашој школи предрасуда нема када је у питању школовање девојака", каже капетан фрегате Срђан Миљковић, начелник Средње стручне војне школе "1300 каплара".

Осим смештаја, у војној школи ђаци имају и учионице за теоријску наставу, стрељану и спортски центар. На теренима широм Србије уче да пуцају из ватреног оружја, да скијају, пливају, управљају возилима Б и Ц категорије.

Могу да упишу смерове: ваздухопловно наоружање, противваздухопловна одбрана, радио-радарски системи, телекомуникације и информатика, електронска опрема и инструменти. Девојке се подједнако одлучују за све смерове, кажу у школи. Сви ђаци имају исти циљ.

"На Академију упада мали број ученика, само најбољи, а ја ћу се трудити да будем најбоља али и ако је не упишем остаћу у војсци", рекла је Кристина Портић.

"После овога ми је циљ Војна академија, да останем при овом послу, да будем војник у Војски Србије", каже Бојана Обрадовић.

Осим Средње стручне војне школе, девојке могу да упишу и Војну академију, Војну гимназију или Војно медицинску академију. У свим установама од 2014. све је више кандидаткиња.

Имају исте услове рада, образовања и могућности да напредују.

До 31. марта траје упис у војне школе. Ако још нису сигурни, сваке суботе кандидати могу лично да дођу, распитају се, погледају школу и увере се да ли је то оно што стварно желе.

четвртак, 23. јануар 2025.
4° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове