Вандализам на дечијим игралиштима - зашто су јавни простори угрожени
Некада су београдски паркови имали чуваре, сада понеки има видео-надзор. Да ни то некада не помаже потврђује податак да се годишње уништи и поломи толико справа да би од новца уложеног у поправку, могла да се изграде два комплетно нова игралишта.
Пре десетак дана изгорело је игралиште у Пожеги, незванично се сумња да је пожар подметнут, а истрага је у току.
У панчевачком насељу Котеж 2, десила се слична ситуација где су дванаестогодишњаци оштетили већину справа када су на игралишту запалили ватру.
Клупе поломљене, љуљашке покидане, тобогана нема
У Београду у насељу Медаковић 2 на дечијем игралишту недостају тобоган, љуљашке, клацкалице, клупе су поломљене и небезбедне, нема ни расвете.
"Зеленило Београд" одржава 1432 дечија игралишта на територији 10 централних градских општина. Како кажу, од новца који годишње потроше на обнову уништених игралишта могли би да изграде два нова.
Понекад се грађани удруже, као у Јурија Гагарина 173 на Новом Београду где су станари добили и награду за најлепше двориште тог насеља од 2014. до 2021. године. Имају свој алат и вољу. Како кажу, сви доприносе колико могу.
"Ово смо ми за њих све створили ово игралиште, борили се две три године или више док смо све то оформили, да овде не паркирају аутомобиле него да то буде двориште за децу, јер наша деца су ту одрасла па сад ова млађа генерација, ево, имају љуљашке, имају простор", рекле су станарке једне зграде.
Справе пуцају од преоптерећености
Осим правила понашања, требало би да се поштују и правила коришћења да справе не би пуцале од преоптерећености. Иако су све справе тестиране на тежину већу од дозвољене, и даље се претерује у неким ситуацијама.
"Деца воле да се играју. Ми родитељи ако бисмо их мало упутили како треба да се понашају на игралиштима сигурно би било боље", рекао је један од родитеља.
Сва дечија игралишта која се налазе на јавним зеленим површинама су доступна свима. Не постоји могућност да буду закључана.
У иностранству се игралишта затварају
"Једино што примећујемо и у иностранству та игралишта су затворена и оне се увече затварају после 8 часова. онда се на тај начин превентира нека врста вандализма", рекла је једна од родитеља.
Мирјана Обучински из ЈКП "Зеленило Београд" истакла је да радници обилазе терен свакодневно и да контролишу исправност дечијих реквизита и додала да су штете изузетно честе како на игралиштима тако и на зеленим површинама.
Можда би ситуација била другачије, да су београдски паркови сачували чуваре, које су некада имали сви, такозване, паркаџије. Њихова дужност била је одржавање чистоће. Могли су да опомињу за недолично понашање, нису били овлашћени да кажњавају, али су могли да потраже асистенцију милиције. Паркаџије су носиле посебну униформу.
Данас се игралишта углавном чувају видео-надзором и, надамо се, васпитањем.
Коментари