понедељак, 14.12.2009, 07:00 -> 08:00
Београд на дну листе зелених градова
На Самиту у Копенхагену, Београд се нашао на 27. месту листе главних градова, када је реч о заштити животне средине. Највећи узрок емисије штетних гасова у Београду је саобраћај.
У једној од пратећих студија Самита у Копенхагену, Београд се нашао на неславном 27. месту, у категорији 30 европских престоница, када је реч о заштити животне средине.
С обзиром на то колико се у Србији улаже у екологију и на свест људи о томе, нису изненађени ни грађани ни надлежни.
Министар екологије Оливер Дулић, који данас путује у Копенхаген, верује да Србија може да буде лидер земаља региона у коришћењу фондова Европске уније намењених увођењу чисте технологије и испуњавању обавеза из будућег споразума о климатским променама.
Београд, који своје име оправдава само када падне снег, а његови грађани често чекају Кошаву да би лакше дисали, позицију на дну листе зелених градова заслужио је, поред осталог, због малог учинка у смањењу саобраћајних гужви и емисије штетних гасова.
Највећи узрок емисије штетних гасова у престоници углавном је саобраћај, а фабрике, иако имају застареле технологије, мање раде, па и мање загађују ваздух.
"Наше Градско саобраћајно предузеће је у свим возилима променило гориво еуродизел 5 и ми смо већ сада значајно иза оних загађења која су била раније имајући у виду градски саобраћај", каже Горан Триван, градски секретар за екологију.
Концентрација канцерогених материја неколико пута већа од дозвољене
У Србији, више од милион људи болује од астме, а мерења загађености у центру Београда често показују да је концентрација канцерогених материја неколико пута већа од дозвољене.
"Због чега смо као народ толико болесни. Болесни смо зато што прљамо животну средину и што се то дешава деценијама уназад и што нисмо бринули о њој", истиче Оливер Дулић, министар за заштиту животне средине.
Ипак, са више од 4.000 хектара природних оаза, Београд још важи за једну од најзеленијих престоница у Европи. Међутим, на реци Сави, уз најпосећеније београдско излетиште, Аду Циганлију, поред ретких птица, може се видети много више смећа.
У Србији се за екологију годишње издваја 0,2 одсто бруто друштвеног производа, док је европски стандард један до један и по одсто.
Недостатак новца свакако није оправдање за небригу о рекама, јер када би се правила ранг листа европских престоница по томе колико брину о својим рекама, тешко да би неки град могао наћи место испод Београда.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар