Нелегални домови за старе доступни за сроднике, зарада за власнике - а ко брине о корисницима

И даље се утврђују околности и узроци пожара протеклог викенда у нелегалном објекту за смештај старих лица у Војки код Старе Пазове. Несрећа, у којој су страдале две особе, још једном је отворила питање - одговорности и то не само власника таквих домова, већ и сродника.

У тренутку пожара у нелегалном дому биле су 23 особе. Две су настрадале и две повређене. Ухапшене су две особе, и то због тога што су, како се наводи, мимо закона и без лиценце, пружале услуге смештаја већем броју људи него што је капацитет објекта.

"Провером је утврђено да објекат нема дозволу за рад Дома за стара лица, нити да је икада поднет захтев за добијање дозволе за рад. За неке кориснике нисмо могли да утврдимо ни идентитет јер није постојала никаква документација, о њиховом смештају, тако да смо ангажовали полицију да то изврши", каже шеф Инспекције социјалне заштите АП Војводине Маја Раљић.

Помоћница министра за социјалну заштиту Слађана Марковић Стојановић каже да када говоримо о неформалним домовима какав је био дом у Војки што га је основало Удружење, никако не може по закону-

"Где су склапани уговори са физичким лицима, односно сродницима људи који су тамо боравили, што такође није законом дозвољено. Морам говорити о заједничкој и личној одговорности. Што се тиче заједничке одговорности то је већи број инспектора, више боравка на терену и процесуирање започетих судских процеса који се тичу нелегалних домова", објашњава помоћница министра за социјалну заштиту.

Власници таквих домова, показује пракса, вешто избегавају инспекцију, мењају локације и све се теже улази у траг. Инспектори су свега два пута ове године успели таквима да стану на пут.

"Ми рецимо, изађемо на терен, затворимо дом, донесемо решење о забрани рада Дома, а он наставља и даље да ради. Ми за сада за целу територији РС имамо 20 инспектора, то је у овом тренутку недовољан број", сматра Марковић Стојановић.

Ко брине о потребама корисника

Новац је најчешћи мотив за смештај у илегални дом, а оно што се добија по тој цени може да кошта и живота. Због тога је, кажу упућени, већа и одговорност оних који своје најближе смештају у такве установе. Саветују да пре него што оставе најмилије у дом - прочитају уговоре и провере има ли лиценцу.

Директор Удружења приватних домова Радослав Миловановоћ сматра да је одговорност на целом друштву, и на сродницима и на инспкецијском надзору.

"И то не само инспекцији социјалне заштите, него и тржишне инспекције, здравствене инспекције, пореске инспекције, инспекције рада", наводи Миловановић.

Надежда Сатарић из Удружења "Амити" каже да је била у прилици да улази у нелегализоване објекте.

"У собу натрпано 4-5 кревета да нико нема ни свој део ормара, нити столицу. Обично људи гледају где је најефтиније и где је њима најближе да посећују, не гледајући шта је најбољи инетерс за корисника и те особе коју смештају, шта њој треба од услуга", наглашава Сатарић.

Највећи број поступака које покрене ресорно Министарство против несавесних власника домова, застари пред надлежним судовима, показује пракса.

четвртак, 14. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње