Десет пута веће казне за хулигане

Изменама и допунама Закона о спречавању насиља на спортским теренима, хулигане који буду изазивали нереде на утакмицама чекају и затвор и новчана казна, која је за поједине прекршаје већа до десет пута, изјавио Слободан Хомен.

Државни секретар Министарства правде Слободан Хомен изјавио је Танјугу да хулигане који убудуће буду изазивали насиље и нереде на спортским утакмицама чекају и затворска и новчана казна, која је за поједине прекршаје повећана до десет пута.

Предлози измена и допуна Закона о спречавању насиља на спортским теренима, Закона о прекшајима и Кривичног законика, који предвиђају пооштравање казнене политике у борбе против насиља, прослеђени су Влади Србије, а на дневном реду парламента се очекују почетком децембра, најавио је Хомен.

Нагласио је да ће казном затвора од 30 до 60 дана и новчаном казном од 50.000 до 150.000 динара убудуће бити кажњавани хулигани који буду носили навијачке шалове преко лица да би сакрили свој идентитет.

Предлог измена и допуна Закона о спречавању насиља на спортским теренима исте казне за прекршаје наменио је хулиганима који буду бацали предмете на спортски терен или у гледалиште, уништавали имовину приликом доласка или одласка са спортске приредбе, уносили и палили навијачке бакље.

"Ко неовлашћено уђе на спортски терен, у службене просторије или у део гледалишта на стадиону који је намењен противничким навијачима, чека га иста казна", рекао је Хомен.

На исти начин кажњаваће се и особе које на стадионе покушају да унесу или продају алкохол и друга опојна средства или препродају улазнице. Уз казну за прекршај или кривично дело, обавезно ће бити изречена и заштитна мера забране присуствовања одређеним спортским приредбама.

Изменама Кривичног законика, за кривична дела почињена у групи предвиђене су казне од две до десет, а за коловођу од три до 12 година затвора.

Процесуиране само три пријаве

Према речима Хомена, утврђено је да је у последњих неколико година поднето више од 50 кривичних пријава против вођа хулигана, али су само три процесуиране до краја.

Хомен је оценио да је то проблем правосуђа - неефикасност поступања суда и блага казнена политика коју спроводи и додао да се зато уводе убрзани поступци у свим законима који ће довести до брзог изрицања пресуда.

Казне у прекршајном поступку предвиђеним изменама закона биће могуће изрећи и на стадиону, пошто је клубовима наметнута обавеза да обезбеде просторије за судију за прекршаје и тужиоца, као и да обезбеде и просторије за хулигане који ће бити хапшени на стадионима, подсетио је Хомен.

"Клубови ће морати да о свом трошку купе опрему и омогуће видео надзор на стадиону, који ће у сваком тренутку бити доступан полицији и тужилаштву", рекао је Хомен.

Према његовим речима, поменутим изменама ће на јасан начин бити дефинисана, пре свега, мера безбедности присуства стадионима, према којој ће све особе којима та мера буде изречена, морати да се јаве у полицијску станицу четири сата пре почетка утакмице.

Казна за непојављивање у полицијској станици биће затвор од 10 до 60 дана, нагласио је Хомен и истакао да се "овом акцијом шаље порука да се неће дозволити насиље, али истовремено и порука генералне превенције".

Пооштравање казни за прекршаје предвиђено је и за организаторе спортских манифестација, па тако новчана казна од милион до два милиона динара прети спортском савезу, спортском друштву, организацији у области спорта, клубу или другом правном лицу, ако не осигура несметано и безбедно одржавање спортске приредбе.

Контрола над спровођењем мера

Исте казне су предвиђене и ако организатор не врши контролу над спровођењем мера утврђених овим законом, не предузме прописане превентивне мере, не организује, односно не ангажује одговарајућу редарску службу, не сарађује са полицијом, не прогласи спортску приредбу повећаног ризика, иако је свестан његовог постојања.

Закон предвиђа и новчане казне за одговорна лица у спротским друштвима и клубовима од 50.000 до 150.000 динара, као и затвор до 60 дана уколико не поштују прописе.

Сходно тим изменама, клубови више неће моћи да једном купцу продају више од седам улазница, а забрањена је и препродаја улазница. Забрањена је продаја или конзумирање алкохолних пића у спортском објекту и то на удаљености до километар од њега у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, а у осталим местима до 300 метара у време одржавања спортске приредбе.

"Нама није циљ да све осудимо и казнимо, већ да се пошаље порука евентуалним будућим починиоцима кривичних дела да ће оштро бити санкционисани за своје поступке", нагласио је Хомен.

Предлог измена и допуна тих закона израдила је радна група састављена од чланова министарстава правде, полиције и спорта у сарадњи са Републичким тужилаштвом, а на иницијативу Савета за борбу против насиља и недоличног понашање у спорту.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње