Читај ми!

Хандке, Михалков и Столтенберг предложени за почасне грађане

Аустријски писац и сценариста Петер Хандке, руски редитељ Никита Михалков и норвешки политичар Торнвалд Столтенберг предложени су за почасне грађане Београда.

О том предлогу ће се сутра изјаснити Скупштина града, преноси Танјуг.

До сада је додељено 27 Повеља почасног грађанина Београда, а последњи коме је то признање уручено је премијер Кине Ли Кећанг, који је у децембру боравио у Београду.

Звање Почасни грађанин Београда уведено је 19. јула 1954. године. Оно се додељивало све до 1985. године, високим страним државницима, који су били у посети Југославији, а поново је уведено 2006. године.

Наиме, Народни одбор града Београда је, на седници 19. октобра 1945. године донео Одлуку да се прво звање Почасног грађанина Београда заједнички додели маршалу Совјетског Савеза Фјодору Ивановичу Толбухину, генерал-пуковнику и народном хероју Пеку Дапчевићу и генералу совјетске армије Владимиру Ивановичу Жданову.

У протоколу Града Београда нема писаних информација да ли је уприличено и уручење повеље тим лауреатима.

Доживотни председник СФР Југославије Јосип Броз Тито је то признање добио 25. маја 1947. године, док је био на позицији председника ФНРЈ.

Признање му је додељено на Дан младости који се традиционално обележавао као његов рођендан.

За почасне грађане проглашени су потом и цар Етиопије Хајле Селасије, први премијер Индије Џавахарлал Нехру, председник Египта Гамал Абдел Насер, краљ Камбоџе Нородом Сиханук, председник Президијума Врховног совјета СССР Леонид Брежњев, председник НДР Алжир Ахмед Бен Бела и председник Туниса Хабиб Бургиба.

Звање Почасни грађанин Београда понели су и други премијер Индије Лал Бахадур ССастри, друштвено-политички радник СФРЈ и народни херој Едвард Кардељ, председник Замбије Кенет Давуд Каунда, председник Уједињене радничке партије Пољске Едвард Гјерек, председник НР

Румуније Николај Чаушеску и премијер НР Кине Хуа Гуофенг.

Међу државницима који су понели звање Почасни грађанин Београда су и кувајтски емир Џабир ел Ахмед ел Сабах, председник Француске Франсоа Митеран, председник ДНР Кореје Ким Ил Сунг, председник НР Кине Ли Сјењен, председник Мексика Мигел де ла Мадрид, председник Танзаније Џулијус Њерере и председник Јужноафричке Републике Нелсон Мандела.

Звање Почасни грађанин Београда припало је и министру спољних послова Шпаније Мигелу Анхел Моратиносу и амбасадори Јапана у Србији Тадаши Нагаиу.

Титула Почасног грађанина поново је уведена 2006. године, Одлуком о звању почасни грађанин Београда.

Према тој Одлуци, звање Почасни грађанин Београда може се доделити грађанину Србије, као и страном држављанину, државнику и функционеру међународне организације и удружења, НВО и других облика деловања цивилног сектора, државног органа или органа јединице локалне самоуправе и истакнутој јавној личности и другом појединцу.

Звање се додељује особи која је својим радом, научним, уметничким, политичким, хуманитарним и другим облицима деловања, допринела развоју и угледу Београда, остваривању и развоју демократије у Србији или у свету, очувању мира и напретку човечанства.

О додели звања Почасни грађанин Београда одлучује Скупштина града, на предлог Градског већа или најмање 20 одборника.

Особи којој је додељено звање Почасни грађанин Београда уручује се повеља са грбом града Београда, а изглед повеље утврђује организациона јединица Градске управе надлежна за послове протокола, уз сагласност градоначелника.

Повеља се уручује на свечаној седници Скупштине града, у време обележавања и прослављања Дана Београда, а страном држављанину се може уручити и у току године, приликом његовог боравка у Београду.

Носиоци наведене титуле не стичу никаква посебна права нити обавезе.

Повељу уручује градоначелник Београда.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
25° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару