Читај ми!

Закон који прати ток "хуманитарног новца"

Србија се може похвалити хуманим људима, али не и тиме да су баш све акције прикупљања помоћи јавне. Поставља се питање може ли Србија до закона који би, као нпр. у Хрватској, донекле уредио ту област.

Уна, Вања, Тијана, Тамара, само су нека од деце за коју се чуло када су им животи зависили од брзине прикупљања новца за лечење. Уместо да зависе од добре воље људи, лакше би им било да је држава донела посебан закон и уредила ту област.

"Веома тешко се прати ток прикупљеног новца, а ту је и низ закона којe ланчано треба да донесу друге државне институције, попут Министарства правде, нпр. закон о забрани наследства хуманитарне помоћи", истиче Ирина Бан из Удружења родитеља деце оболеле од малигних болести и додаје да не може један закон све да уреди.

У Хрватској постоји Закон о хуманитарној помоћи и он сада чека на ревизију, јер је намера да у потпуности држи под контролом све хуманитарне акције. Предлажу се решења која би Србија могла да препише.

"Ако се сакупља за лечење одређене особе онда се средства могу само за то употребити. Нема више питања ко наслеђује средства или не наслеђује, она средства која остану иће ће у нову акцију истог типа", објашњава министарка социјалне политике и младих у Хрватској Миланка Опачић.

Иако је током поплава у Србији подела помоћи, кажу надлежни, била јавна, ипак су испливали неки проблеми. Донатори су на свој поклон морали да плаћају ПДВ, што је умањило вредност донације.

"Уколико би се те олакшице ПДВ-а увеле за донаторе свакако да би они могли више да донирају и да би њихова воља за донирањем била већа и то је пракса показала у другим земљама", каже секретарка Црвеног крста Србије Весна Миленовић.

Директор владине Канцеларије за обнову поплављених подручја Марко Благојевић истиче да није ПДВ-а, донација би било 20 одсто више.

"Неко ко зида десет кућа, из исте укупне масе новца могао би да сазида 12 да та донација није оптерећена ПДВ-ом", објашњава Благојевић.

У Великој Британији, Француској, Немачкој, као што се настоји и у Хрватској, законом се у потпуности прати ток новца прикупљеног у хуманитарним акцијама.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
35° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару