Читај ми!

Социјално предузетништво у повоју

Док је у свету у области социјалног предузетништва запослено више од 40 милиона људи, у Србији је оно тек у повоју, а недостаје и одговарајући закон. Стручњаци истичу да је важно да социјална предузећа имају предност и да их држава законски препозна. Ипак, закон без финансијских средстава ништа не значи, поручује Милан Кркобабић из ПУПС-а.

Социјално предузетништво је шанса за запошљавање људи који до посла тешко долазе. То су, пре свега, особе с инвалидитетом и људи који су услед транзиције остали без посла. Док у свету у тој области ради више од 40 милиона људи и око 200 милиона волонтера, код нас је социјално предузетништво у повоју, а недостаје и законодавни оквир.

Група жена које су остале без посла, узалуд је покушавала да пронађу нови. Посредством Националне службе за запошљавање, завршиле су обуку и отвориле фирму за рециклажу, која послује по принципима социјалног предузетништва. У почетку је радило 19 жена, а данас су остале само њих три.

Кажу да је тешко живети од тог посла, јер немају сталне приходе, али да се надају ће нешто кренути на боље, да ће се нешто покренути.

"У овим годинама знам да не могу наћи посао, а овако мислимо да ће бити добро, исплатиће се овај наш труд", каже Јованка Брујић, једна од предузетница.

У свету је више од 40 милиона људи запослено у области социјалног предузетништва. Артикли који се производе у тим предузећима јасно су обележени, а грађани их радо купују, јер су свесни да тиме доприносе друштвеној користи.

Миодраг Недељковић из Коалиције за развој социјалног предузетништва сматра да је важно да та предузећа имају предност и да их држава препозна.

"Мислим да је код нас мало теже него у осталим европским земљама основати социјално предузеће јер се оно доста ослања на солидарност људи која је код нас нажалост на ниском нивоу", додаје Недељковић.

Закон је спреман и чека на усвајање. Међутим, како кажу надлежни, у овом тренутку нема пара за његово спровођење.

Милан Кркобабић, шеф посланичког клуба ПУПС-а сматра да закон не значи много, уколико тај закон не прате одређена финансијска средства.

"Наша процена је да је Министарству потребан износ од неких 100 милиона евра. То би била иницијална сума која би омогућила да постојећа законска решења омогуће да се запосле људи које нико неће данас тржишту рада.

До доношења закона, предузећа која послују по принципу социјалног предузетништва, тешко могу да опстану поред оних чији је главни циљ профит.

У Србији у 44 фирме, које углавном запошљавају особе с инвалидитетом, ради око 3000 људи. Некима од њих прети затварање.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
26° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару