Све више деце у београдском свратишту

Са хладним данима све је више деце у београдском свратишту. Осим топлог оброка, ту се припремају за школу, одржавају хигијену, учествују у креативним радионицама. Свратишту је увек потребна сезонска гардероба, топла одећа и обућа, као и слаткиши, воће, чајеви у овим хладним данима.

Хладни дани доносе много невоља, нарочито сиромашнима и немоћнима. У свратишту на у београдском насељу Звездара све је више малишана који, већином, живе на улици принуђени да просе због немаштине.

У Свратиште редовно долази 150 деце. Осим топлог оброка, ту се припремају за школу, одржавају хигијену, учествују у креативним радионицама. О деци брину специјални педагози, социјална радница, медицинска сестра и правник.

Деца кажу како ту веле да долазе, да се друже, цртају, раде домаћи.

Јасна Братичевић из Центра за интеграцију младих каже да им је увек потребна сезонска гардероба, топла одећа и обућа, као и слаткиши, воће, чајеви у овим хладним данима.

Да би све радило неопходно је, како кажу, милион динара месечно.

"Финансијска ситуација, тј. наша реалност је таква да је од краја јуна 2013. прекинуто финансирање свратишта од Града Београда, односно Градског секретаријата за социјалну заштиту", каже Драгана Вучковић из Центра за интеграцију младих.

Највише захваљујући грађанима, али и појединим компанијама и амбасадама, деца ће и ове године добити новогодишње пакетиће.

Деца могу да преспавају у Свратишту, највише три ноћи.

Мина Лукић из Центра за интеграцију младих каже да највећи број деце има примарну породицу којој се враћа на крају дана.

"Важно је и то што ми радимо са породицама наших корисника на терену", истиче Лукићева

Са хладним данима повећава се број деце која уточиште налазе у Свратишту у Крфској. Премда ту немају званичне податке о томе колико деце живи и ради на улици, процењује се да би тај број могао да буде између 2.000 и 10.000.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи