Читај ми!

Може ујна, не и отац

Поред болесног детета у болници може да борави један родитељ, каже Закон о правима пацијената. Бака, тетка, ујна често једина могућа замена за мајку, показује болничка пракса. Зашто, и поред законских прописа, очеви не могу да буду поред болесног детета?

Према Закону о правима пацијената, поред детета у болници може да борави један родитељ. Међутим, болничка пракса је другачија, те мајку најчешће може да замени само женска особа блиска детету.

Бака, тетка, ујна често су једина могућа замена за мајку у болници, поред детета. Очеви углавном долазе у посете иако би мајкама и осталим женским члановима фамилије много значило да их неко одмени.

"Имаш бригу кући, имаш бригу овде, значило би бар неких шест сати да може да се одвоји. Друго, што је он изузетно везан за оца", каже мајка Ирма Ћировић.

Бака Зорица Јанковић рекла је да би њој много значило када би уз унука био њен син, који је, за разлику од ње, незапослен.

"Ја имам и клинца од 15 месеци код куће и много би ми значило кад бих бар отишла на два сата, барем да га обиђем, да га видим", каже мајка Сања Милетић.

Отац углавном не може да остане у болници уз дете због недостатка адекватног смештаја. У Дечјој болници у Тиршовој, на пример, на истом спрату су два одељења, а један тоалет.

Директор Дечје клинике Зоран Радојичић каже да су собе релативно мале, а да је велики број пацијената.

"У тим собама врло често су и адолесценткиње које морају да се превијају и из тих културолошких разлика, у тим ситуацијама покушамо да организујемо да мајка остане поред детета, а не очеви", објашњава Радојичић.

Закон о правима пацијената је јасан - дете има право да буде на лечењу у пратњи једног од родитеља, усвојитеља или старатеља. Међутим, пракса у болницама спречава очеве да равноправно брину о деци.

"Имамо ситуацију да се без једног објективног, разумног оправдања прави разлика између мајке и оца. Ја у овом моменту не могу да кажем, не могу да замислим које би оправдање за тако нешто могло да постоји", каже Косана Бекир из Канцеларије поверенице за равноправност.

И у Министарству здравља потврђују да пракса да очеви не могу да буду поред детета у болници није по закону. Ипак, наводе да се до сада здравственој инспекцији нико није жалио.

Из Канцеларије поверенице за равноправност поручују да ће реаговати на прву притужбу тог типа.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару