недеља, 30.12.2012, 08:18 -> 10:06
Контролори власти као "подстанари"
Због мањка просторија у институцији Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности ради 39 уместо 60 људи. Недостатак простора мучи и заштитника грађана.
Проблем просторија и смештаја Заштитника грађана и Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности постоји од самог оснивања тих институција. У сазиву претходне владе донета је одлука да им се додељује зграда бившег Геодетског завода у Карађорђевој 48, у Београду, која је и споменик културе. Од тада до данас, те две институције нису се преселиле на нову адресу.
Када је 2004. године основана канцеларија повереника за информације, посао се обављао у личној адвокатској канцеларији садашњег повереника Родољуба Шабића. Годину дана касније, ова институција добила је просторије које су како повереник каже, као већи трособан стан.
Ту су и данас, али су у међувремену добили мало проширење и помоћ омбудсмана који им је на коришћење дао спрат у згради где је смештена инстутуција заштитника грађана.
Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић каже да се ту не ради о ширењу, конфору, или некаквом типу луксуза, али да су услови пристојни са становишта реалног смештаја.
"Реч је о томе да просто не можемо да сместимо потребан број људи. Већина независних органа и колега Јанковић и ревизор и Управа за јавне набавке имају врло сличне проблеме. Сва та државна тела чији је посао да контролишу власт имају проблема те врсте", каже Шабић.
Због мањка просторија у инстутуцији повереника за информације ради 39 уместо 60 људи. Код омбудсмана је такође потребно више од осемдесет запослених.
"У свим документима који се упућују Републици Србији од стране међународне заједнице, тражи се јачање капацитета, што подразумева повећање броја запослених, које ја наравно немам где да ставим. Све што Влада годинама тврди да ће да уради је да ће да јача капацитет, али тај капацитет није промењен ни за један зарез", рекао је Саша Јанковић Заштитник грађана.
Зграда бившег геодетског завода у Београду додељена им је 2010. и тада је обећано да ће убрзо бити обезбеђена вишемилионска новчана средства за сређивање те зграде која је у лошем стању. Од тада до данас, обе институције су на старим адресама.
"Тренутни проблем је питање финансија, та зграда дефинитивно мора да се сређује и цифра није уопште мала. Имајући у виду постојећи буџет, тренутно плашим се да за то у неко краће догледно време неће бити могућности да се реши тај проблем", каже Србољуб Панић из Републичке дирекције за имовину.
Због недостатка простора, а услед тога и недовољно запослених у службама заштитника грађана и повереника за информације, трпе и грађани јер се постојеће жалбе решавају по неколико месеци. У обе институције истичу да је због ефикасности рада важно решити проблем смештаја.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар