Читај ми!

Меморија - једно етно путовање

Изложба „Меморија,теренска истраживања Етнографског музеја“ у Етнографском музеју у Београду којом је обележено више од једног века од прве поставке музеја представља аутентични сензоријум у славу бројних теренских истраживања, прикупљања предмета, бележења народних обичаја и др.

Заједно са научницима и кустосима ишчитавамо неке од најузбудљивијих страница српске културе и културе Балкана ,гледано у целини. Уједно ово је омаж пасионираним баштинарима српских старина који су посвећено радили на очувању српске културе у области етнологије и антропологије.

Међу колекционарима чије збирке привлаче посебну пажњу , свакако посебно место има сликар,учитељ и колекционар народног културног наслеђа, Христифор Црниловић. Порив да се отисне на лично етно путовање као истраживач препознато је још од његове ране младости.

Кустоси у емисији говоре о првим годинама рада Етнографског музеја,основаног 1901. и теренским истраживањима некад и сад. О бројним питањима који се тичу избора тема,о изазовима током истраживања,о поступку чувања документације као и томе да ли је могуће одржавати критеријуме континуитета који унапређују историју и традицију музеја,а истовремено препознати потребу за обновом изложбених садржаја и представљања истраживачке делатности у музеју?

По садржају, Етнографска спомен-збирка Христифора Црниловића представља својеврстан музеј смештен у Манаковој кући у Београду.Експонати потичу са подручја Централног Балкана.

Ово наше етно путовање је само једно од путева који дају прилику да сагледамо и продубимо слику о нашем постојању.Слику реалну ,видљиву и ону са наизглед неухватљивим скупом одраза и наратива.

Уредник и сценариста: Ивана Ковачевић

Директор фотографије: Александар Беатовић

Монтажа: Нада Зилџић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом