среда, 26.02.2025, 18:30 -> 13:50
štampajАРХИВ.doc
Емисија истражује један стари али важан чланак за гледаоце, ствараоце и Телевизију а још важнији за наше колективно памћење
Трагом обрисане емисије – Повод за данашњу емисију Историографије је текст Милана Влајчића објављен у "Политици" 1982. у коме он апелује на телевизију Београд да покуша да сачува емисије од културно-уметничког значаја које су прве на удару када дође до брисања трака – из финансијских разлога, потешкоћа у набавци или ради снимања великих телевизијских пројеката, укључујући ту и оне информативног програма, за које је увек било потребно имати траке у резерви. Тако Влајчић као искусни критичар, али уједно и повремени стручни сарадник на емисијама културног програма Телевизије Београд – те тако претпоставимо из прве руке информисан, овде скреће пажњу и широј јавности, истовремено гласно освешћујући и телевизијске руководиоце, то јест оне који доносе одлуке: "Некад се у свакодневном жаргону говорило: чега нема у новинама није се ни догодило, а данас се тако мисли о телевизији. Што телевизија не забележи на својим тракама, за сутрашњицу ће бити само суви податак на хартији... Једина аутентична историја телевизије у нашим условима пребива у њено властитој документацији – фонотеци и филмотеци... Ако је телевизија у тој мери одговорна за наше колективно визуелно памћење, невоље око ускладиштења снимљених сведочанстава више нису њена интерна ствар, век се тичу свих нас."
Конкретно у овоме чланку Влајчић наводи одређене емисије Школске и Музичке редакције за које страхује да ће бити избрисане: "Моја музика", "Опус 1", "Зашто волите Шопена", "Пут око света са осам нота", које су, како пише "добиле изванредне критике и симпатије гледалишта". Такође, истиче и осам емисија серијала "Оно доба", у којима, осам композитора говори о свом одрастању и музичким утицајима који су их формирали. То су: Предраг Милошевић, Станојло Рајичић, Михаило Вукдраговић, Василије Мокрањац, Енрико Јосиф, Зоран Христић, Рајко Максимовић и Душан Трбојевић.
Све наведене емисије је уређивала Снежана Николајевић, музичка уредница на Телевизији Београд (1977-2005). Овим поводом причала нам је о значају некадашњег школског програма и емисијама посвећеним уметничкој музици и музичком образовању, односно васпитању. Таквих емисија које је као уредник потписивала било је преко седамсто, а један од редитеља са којима је најчешће сарађивала управо је Александар Мандић, који је пред камерама поделио своја сећања и објаснио специфичности рада на емисијама овог типа.
Из другог угла сећања на ове емисије поделила је и др Ивана Медић, сада музиколог, а некадашња верна гледатељка школског програма.
Иако је утврђено да је један број ових емисија заиста обрисан, доста тога је сачувано. Захваљујући заједничком раду Редакције за историографију и колега из Програмског архива ТВБ–РТС на реализацији ове емисије, заинтересовани гледаоци, како старији тако и они млађи, имаће прилику да ове пронађене, а потом и дигитализоване материјале виде у емисији. Такође, биће речи и о процесу дигитализације архивских материјала која се у РТС ради од 2017. године.
- Учесници: Снажана Николајевић, Алеклсандар Мандић, др Ивана Медић, Ана Васић Бранковић.
- Уредници: Милена Јекић Шотра, Маријана Цветковић, Ивана Нићифоровић; организатор Гордана Грдановић, сниматељи Александар Стипић, Милан Ромањук, Иван Димитријевић, асистенти сниматеља Горан Плавшић, Саша Тодоровић, расветљивачи Иван Јаковљевић, Зоран Николић, сниматељи звука Милутин Бабић, Саша Прибаковић, графичка обрада Даниел Кузман, музички уредник Ивана Нићифоровић, компјутерски дизајн и анимација Драган Буловић, дизајн и обрада звука Јовица Стојковић, колор корекција Драшко Пејановић, монтажери Јаков Кроња, Ивана Јовановић, Бранислава Петровић, Нада Додиг Зилџић, редитељ Ивана Стивенс.
- Снимано априлa 2023. и децембра 2024; премијерно емитовање. Редакција документарног програма – Историографија, одговорни уредник Мухарем Баздуљ
Коментари