Читај ми!

Еко перспективе: Пут до чистих река

Како до чистих река?

У земљама ЕУ око 90% градских отпадних вода се сакупља и третира у складу са Директивом ЕУ. Аустрија, Немачка, Луксембург и Холандија пречишћавају 100% својих градских отпадних вода. Око 80% отпадних вода на светском нивоу враћа се у екосистем без третмана или поновне употребе. Србија је испод светског просека, свега 18 одсто становника је покривено системом пречишћавања комуналних отпадних вода и по томе је на зачељу европске листе земаља које пречишћавају своје воде.

Како изгледају постројења за третман отпадних вода у Бечу, Будимпешти, Шиофоку, Темишвару, Кањижи и Крушевцу? Какве технологије примењују и колико штите реке од загађења? Како се биљке и бактерије користе као пречистачи? Када ће Београд добити постројења за третман отпадних вода и престати да канализацију излива у Саву и Дунав? Шта доноси ревизија Директиве о прочишћавању комуналних отпадних вода? Одговоре на ова питања сазнаћете у специјалној емисији “Пут до чистих река”.

Емисија је настала у оквиру регионалног еколошког пројекта продукције на тему заштите животних ресурса, као што су вода и ваздух, у четири земље Западног Балкана (Србија, БиХ, Црна Гора и Северна Македонија) на основу добрих примера из суседних земаља чланица ЕУ, уз подршку јournalismfund.eu.

Емисију припремила Славица Глигоровић

 

 

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса