Читај ми!

АРХИВ.dоc

Поводом недавне смрти новинара Теофила Панчића репризирамо емисију из 2015. године

Теофил Панчић новинар, књижевни критичар, колумниста недељника "Време" (Скопље, 6. јул 1965. – Нови Сад, 3. фебруар 2025.)

У емисији говори Теофил Панчић као један од учесника овог разговора о празницима у некадашњој Југославији, обележавању Божића и Нове године, шта му ови датуми значе и зашто му не значе, зашто је најсрећнији 1. јануара, као и о предностима радија над телевизијским програмом. Између осталог, свој недостатак празничног ентузијазма појашњава тиме што у то време не излазе новине.

"Не постоје, заправо, ниједне важне новине у Србији нити у региону (рачунајући и Словенију), за које Теофил није писаоДанасНаша борба, РепубликаДневник (док су то биле новине, а не пропагандно гласило), ГлобусЈутарњи листПобједаМонитор, писао је за Пешчаник и за Трећи програм Радио Београда, као и за десетине малих листова и портала. Чудили су се људи тој језичкој бујици, а он би одвраћао да, у ствари, пуно чита. Понекад би рекао да га писање, заправо, одвраћа од главне његове делатности: читања. Читао је, заправо, све, чак и таблоиде док је то имало икаквог смисла". – Из текста Ивана Миленковића објављног у недељнику "Време" 4.02.2025.

О празницима и благданима – На Божић, 25. децембра, пред камерама "Трезора" окупили су се књижевници Миљенко Јерговић и Мухарем Баздуљ, публициста Теофил Панчић и редитељ Никола Завишић. Разговор је водила Владислава Војновић, и сама књижевница и сценариста.

Централна тема разговора су били божићни и новогодишњи празници. Празнични дани са собом доносе специфичан дух, од радости, преко хистерије у потрази за поклонима и идеалним местом за дочек новогодишње ноћи, до депресије – после. Говорило се управо о променама које тих дана доживе градови, људи, па и телевизијски програм. Гости су се сећали како су у раној младости славили Нову годину и Божић, а открили су и шта им се данас не допада у обележавању два празника. Све у свему, свако ко се те вечери затекао у књижари "Делфи" на кафи, чају, или у потрази за књигом, застао је да чује о чему "дебатује" овај знаменити скуп који су снимале камере "Трезора".

– Учесници: Владислава Војновић, Миљенко Јерговић, Мухарем Баздуљ, Теофил Панчић, Никола Завишић
– Уредник Бојана Андрић, сниматељи Бојан Маројевић, Хаџи Александар Ђуровић, Милена Марковић; сниматељ звука Бошко Семиз, микроман Миљан Грубановић, расветљивач Бранислав Димитров, фотограф Добривоје Илић, сарадник Маријана Чутурило, организатор Гордана Грдановић, монтажер Јован Бановић, редитељ Радивоје Андрић

– Снимано 25.12.2014. у кафеу књижаре "Делфи", премијерно емитовано 14.01.2015; Редакција за историографију, уредник Добривоје Илић

                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса