среда, 22.01.2025, 09:30 -> 13:10
Минијатурни водочувари
Сви смо чули за бактерије, те страшне, голим оком невидљиве организме. Њихово име углавном везујемо за болести и имају доста лошу репутацију. Међутим, да ли бактерије могу од лоших момака да постану добри и да нам помогну у решавању проблема отпадних вода?
Приближно 80% отпадних вода широм света и 84% у Србији се годишње врати у екосистем без пречишћавања и поновне употребе. Највећа количина отпадних вода долази из домаћистава, употребом детерџената за прање веша, производима за негу и чишћење као што су сапуни, шампони, купке...
Научници траже иновативно решење за третман отпадних вода коришћењем бактерија као природног потенцијала. То су у ствари супер бактерије које би требало да помогну да се ослободимо нежељених и опасних супстанци из отпадних вода.
У Институту за молекуларну генетику и генетичко инжењерство у Београду, покренули су пројекат "Минијатурни водочувари", а руководилац пројекта је виши научни сарадник, др Сања Јеремић. Занимљивост овог пројекта огледа се у сарадњи једне научне институције и средњих школа широм Србије. Средњошколци ће према инструкцијама научника и уз помоћ својих професора научити да гаје и издвајају бактерије које ће затим слати на генетичку анализу у ИМГГИ. Затим ће на онлајн радионицама моћи да погледају како се у Институту врши даља молекуларна анализа и како бактерије постају супермоћне, добре бактерије.
На овај начин је пројекат "Минијатурни водочувари" постао један од ретких пројеката Грађанске науке у ком средњошколци својом активношћу доприносе решавању научног проблема.
Уредник серије: Блаженка Бијелић
Водитељ: Марта Јовановић
Монтажер: Јована Филиповић
Сниматељи: Никола Ђуровић, Душан Живковић и Петар Вујанић
Коментари