понедељак, 13.01.2025, 21:45 -> 13:46
štampajКреативни дистрикт: Катарина Петровић
Стваралаштво српско-холандске уметнице Катарине Петровић повезује уметност, природне и хуманистичке науке. Њен рад се фокусира на генеративне и креативне процесе, од стварања значења, онтологије и организационих система до физике звука, светлости и вакума. Она креира системе и радове које представља као модуларне инсталације, користећи медије као што су генеративни текст, поезија, звук, софтвер и перформанс. Уметност којом се бави је Арт сајенс и уско је повезана са науком.
Катарина је рођена у Нишу, дипломирала сликарство на Ликовној академији у Београду, завршила мастер студије на одсеку ArtScience Краљевске академије уметности и Краљевског конзерваторијума у Хагу. Усавршавала се у Паризу као стипендиста француске владе и похађала Летњу академију лепих уметности у Салцбургу.
Суоснивач је удружења и радио емисије Фемкање – платформе за самосталне младе уметнице у Србији. Члан Удружења ликовних уметника Србије и члан Удружења уметника у Хагу. Катарина је пионир Art Sajens уметности код нас. Добитник награде Димитрије Башичевић Мангелос за нову визуелну уметност у Србији.
Живи и ради у Хагу. Често је у Београду и Нишу. Угостила нас је у свом необичном хашком атељеу.
Њени радови су интердисциплинарни. Често сарађује са научницима и специјалистима из различитих области, од (астро)физичара и филозофа до (компјутерских) инжењера и занатлија. Са научником професором доктором, Стивеном Пикеном нас током емисије води на Технички универзитет у Делфту, где истражујући са овим стручњаком за полимере припрема своје нове радове. Проводимо узбудљиво пре подне у том храму науке где нам Стивен демонстрира експерименте са течним кристалима чије сензације Катарина користи у својим радовима.
Модуларне инсталације, квантни компјутери, нулта поезија, опсерваторије, свемирска прашина су неке од Катарининих уметничких опсесија.
У пракси и у истраживању, њен рад прати кибернетички и системски приступ. Дизајнирајући процесе и модуларне структуре, она прави отворене, интерактивне системе користећи елементе као што су код, радио, звук и цртеж.
Рачун пронађен у језику, магична технологија извршног кода и чин дубоког слушања – све су то основе њене уметничке праксе која има за циљ да отвори простор да имагинарно постане стварно и да стварно поново постане имагинарно.
Катарина је придружени истраживач у Centru Leo Apostel, Университета у Бриселу, где такође координира истраживачку групу АртСциенце. Коиницијатор је ArtScience Foruma, платформе за отворену дискусију о потенцијалима и ограничењима ове уметничке праксе. Излаже, предаје и представља свој рад свуда по свету.
Повезујући науку и уметност она ствара узбудљиву уметност 21. века која подразумева научна знања и њихову примену у уметности. Воли Хаг, али је често и код својих у Београду и Нишу.
аутор и уредник Оливера Милошевић
сниматељ Милан Ромањук
монтажа Марко Роксандић
режија Милица Митровић
Коментари