Читај ми!

Право на сутра: Расељени у Лесковцу 

Током 1999. године многи Срби, Горанци, Роми и Бошњаци остали су без својих домова. Тада је нестао и живот који су имали са комшијама, родбином и пријатељима, који су од тада расељени на све стране.

Породица Рамиза и Гине Јакуповић из Магуре код Липљана остала је без куће, уточиште су пронашли у Лесковцу, где живе са зетом Славишом и ћерком Сабрином. Више од две деценије њих деветоро је живело у оронулој школској згради. После много тешкоћа добили су кућу и плац. Тек сада могу да одахну јер имају кров над главом.

Немогућност да живе у својој кући у Магури код Липљана носи велику празнину, каже Елвира Јакуповић, која је корисник стана у згради која је саграђена за интерно расељена лица.

Милорад Тодоровић је морао да напусти своју кућу у Призрену када је имао петнаест година. Урошевац је напустила са једанаест година и његова супруга Снежана. Детињство су провели у колективним центрима. Успели су да створе породицу и да купе стан на кредит. Највећи мотив су им, кажу, три ћеркице.

На подручју Лесковца било је пет колективних центара, сада у том граду живи 5.200 интерно расељених лица са Косова и Метохије, каже Жаклина Цветковић из Повереништва за избеглице и миграције у Лесковцу. Истиче да многе расељене породице са Косова и Метохије живе у приватном смештају, и није им решено стамбено питање.

Аутор емисије Светлана Вукмировић

Сниматељ Горан Копривица

Тонски сниматељ Мирослав Радишић

Расвета Далибор Милутиновић

Монтажа Весна Грба

Реализација Зоран Добрић

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње