Читај ми!

Милисав Савић – Професор или бандит

Српски писац, Милисав Савић, је рођен у селу Власово које је данас предграђе Рашке, варошице подно Копаоника. Завршио је студије Југословенске и светске књижевности на Филолошком факултету у Београду где је и докторирао.

Уређивао је "Студент" у револуционарном времену од 1968. до 1970, а потом и "Књижевну реч“ и "Књижевне новине". Био је у издавачком предузећу "Просвета" главни и одговорни уредник и директор, а потом и председник Српске књижевне задруге. Предавао је српскохрватски језик и југословенске књижевности у Лондону, Америци и Пољској, као и у Фиренци. Радио је и као саветник у Амбасади Србије у Риму. Од 2014. године је био редовни професор Универзитета у Новом Пазару.

Романи су му преведени на многе светске језике а и сам је преводио са енглеског и италијанског. До сада је написао 3 збирке прича, 10 романа и бројне мултижанровске књиге – есеје, путописе, дневничке записе, књижевно-историјске студије итд.

Добитник је бројних награда, између осталих и Нинове као и чак осам награда за животно дело - Стефан Првовенчани (2008), Рамонда Сербика (2009), Милован Видаковић (2014), Витез српске књижевности (2015), Прстен Деспота Стефана Лазаревића (2019), Златни крст кнеза Лазара (2020). За целокупно приповедачко дело: Вељкова голубица (2012) и Кочићева награда, награда Подрум "Радованчевић".

Милисав Савић је у српску књижевност ушао књигама Бугарска барака, Младићи из Рашке, Ујак наше вароши, Љубави Андрије Курандића. Све су се тицале непосредне стварности и личних искустава везаних за Рашку, крај из кога је потекао, али ни у једном тренутку Савић није упао у замку исписивања аутобиографије. После фазе тзв. црноталасне прозе и искуства ’68-е, година током којих се књижевност напајала идејама о мењању света, дошло је до промене. Већ са романима Ујак наше вароши, Ћуп комитског војводе, а дефинитивно са романом Хлеб и страх за који добија, па враћа, Нинову награду, долази до поетичких промена у Савићевом рукопису и он пише романе Ожиљци тишине, Принц и сербски списатељ, Доктора Валентина Трубара и сестре му Симонете повест чудноватих догађаја у Србији, Ла Санс Пареj.

Милисав Савић је поред упечатљивог прозног опуса, аутор и бројних књига есеја, студија, критичких текстова о другим писцима и делима, аутопоетичког штива попут Фусноте, књига Мали глосар креативног писања, Љубавна писма и друге лекције, Шездесетосмаш, Од Чампар бара до касине Валадије, Устаничка проза итд. О Савићу је Ана Стишовић Миловановић написала засебну студију "Књиге за Људмилу", а сачинила је и избор из његових интервјуа у књизи Бандит и професор.

Посебна сфера интересовања Милисава Савића је историја простора српских земаља, те је у оквиру издавачке делатности Друштва Рашке школе, Савић приредио књигу Долина српских краљева путописну прозу у којој је описао и лично фотографисао 41 локалитет старих српских цркава и средњовековних градова које је откривао током ходочашћа по Србији 2013. године. Друга Савића књига, Епска Србија, настала је као ходочашће по местима из наше епске поезије, од Солуна и Скадра до Дурмитора, од Хиландара до Прилепа, од Косова до Романије итд. Књига Terra Rascia прати стране путописце и њихове записе настале са пропутовања по Србији.

У емисији ће гледаоци имати прилике да кроз разговор са писцем чују много тога о његовом животу, поетичким назорима и ширим интересовањима, о свему што је утицало на његово књижевно дело.

Аутор и уредник емисије: Јасмина Врбавац

Камера: Раде Бубало

Режија: Марко Шотра

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње