Влахо Буковац - Сликар непролазне лепоте

Један од најславнијих сликара југословенског региона, Влахо Буковац, ког су сматрали "традиционалним модернистом", био је изузетно утицајан и харизматичан сликар и педагог, космополита, личност која је у свим срединама где је живела и радила оставила значајан траг и стекла висок друштвени углед и признања.

Рођен је Цавтату 1855. године, а са 11 година, без родитеља, отиснуо се у Америку. После неколико година, вратио се у Цавтат, па затим отпловио у Цариград, па поново у Америку, овог пута у Перу и Сан Франциско, где почиње да слика, за своју душу. Са двадесет година, одлучан у намери да се посвети сликарству, уметничко школовање започиње у Паризу, 1877. године. Веома брзо етаблира се на европској уметничкој сцени. У својој богатој и динамичној каријери живео је и стварао у Лондону, Ливерпулу, Загребу, Бечу, Прагу. У више наврата боравио је у Србији где је израдио репрезентативне портрете наших владара и чланова њихове породице: краљице Наталије и краља Милана Обреновића, затим, краљице Драге и краља Александра Обреновића, као и краља Петра I Карађорђевића и краља Александра Карађорђевића. За заслуге на изради портрета одликован је највиших државним признањима: Таковским крстом петог степена, као и орденом Светог Саве.

Вишеструко је награђиван на париским салонима, био је председник Хрватског друштва уметности Медулић, изабран је за дописног члана Чешке академије наука и уметности, био је почасни члан Југословенске академије знаности и умјетности у Загребу, као и члан Српске краљевске академије, био је професор на Академији ликовних уметности у Прагу. Умро је у Прагу 1922. године, а сахрањен у родном Цавтату.

Ретроспективна изложба "Влахо Буковац - Сликарство непролазне лепоте", после двогодишњих припрема, приређена је у Галерији Српске академије наука и уметности у Београду. Аутор изложбе и пратеће монографије је историчар уметности, др Игор Борозан, професор на Одељењу за историју уметности Филозофског факултета у Београду. Представљено је 35 дела - портрета и аутопортрета, актова и жанр сцена, насталих у периоду између 1878. и 1922. године. Претежно, изложба је заснована на делима из овдашњих збирки: Народног музеја у Београду, Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије Матице српске у Новом Саду, затим, уметничке колекције Дворског комплекса на Дедињу, Музеја Југославије, Медија центра Одбрана, Дома Јеврема Грујића, Музеја рудничко-таковског краја из Горњег Милановца, док је 15 слика стигло из региона: Модерне галерије у Загребу, Народне галерије у Љубљани, Буковчевог музеја у Цавтату, Српске црквене општине у Дубровнику, и из приватних колекција.
Вечерашње издање Арт зоне посвећено је овој значајној ретроспективи, која Буковчев опус прати кроз три стваралачке етапе: париску, загребачку и прашку, што тумачи аутор изложбе, проф. др Игор Борозан.

Уредник и сренариста: Данијела Пурешевић
Сниматељ: Милан Станић
Монтажер: Душан Заложник
Режија: Марко Шотра

Арт зона Арт зона

Autor:
РТС

Серијал месечних емисија АРТ ЗОНА конципиран је као низ монотематских емисија посвећених појединим личностима (уметници, уметничке групе, критичари, кустоси, галеристи, итд), актуелним манифестацијама, проблемима и феноменима савремене домаће и светске ликовне сцене. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње