уторак, 22. сеп 2020, 17:25
Право на сутра: Косовске минијатуре у доба короне
Након избијања пандемије коронавируса, свакодневни живот у српским срединама на централном Косову, улази у колотечину - према правилима која се мењају спорадично и прилагођавају препорукама из два центра - Београда и Приштине.
То субјективно може створити осећај додатне конфузије, може се доживети као изазов и подстицај чак, а опрезни све сматрају додатном заштитом.
Од првог сусрета са ковидом 19, страхује се од урушавања здравствених система широм планете. У средини, попут косовске, која већ 20 година трпи последице великих друштвених и историјских ломова с краја прошлога века, брига о здрављу становништва посебно је важна, али и крхка. Довољно је погледом обухватити и схватити да је хватање у коштац са вирусом који је непознаница и за оне који раде у далеко бољим условима - велики изазов.
Ипак, одговорни из Клиничко болничког центра Приштина у Грачаници, тврде да је епидемиолошка ситуација на централном Косову под контролом.
Екипа серијала „Право на сутра" бавила се и последицама пандемије на остале сегменте живота на овим подручју - на пољу куктуре, али и школства.
За разлику од ученика у централној Србији, за ђаке у косовским школама улазак у учионице је одложен две седмице. Учионице су празне. У здању Основне школе „Миладин Митић" у Лапљем селу, затичемо само запослене.
Док битка против короне траје на глобалном нивоу, мештани у неким српским срединама на Косову и даље страхују и за безбедност. Након последњег инцидента у селу Бабин Мост, страх се додатно увукао.
Ауторка и уредница: Татјана Манојловић
Редитељ: Бојан Воркапић
Сниматељ: Александар Агбаба
Монтажа: Весна Грба
Реализација: Биљана Ердељан
Коментари