Час анатомије: Достојанство

У причи о хуманом развоју цивилизације уз звучне појмове попут слободе и правде, раме уз раме опстаје и појам достојанства.

Између синтагми "напад на достојанство" и "одбрана достојанства" простире се велико поље догађања које потврђује човекову хуманост али и примере супротног. Године 1948. донета је Универзална декларација о људским правима у којој се право на достојанствен живот гарантује свим људима. Сведоци смо, међутим, да човечанство и даље болује од неправде, ратова, сиромаштва и прогона. У име достојанства остварују се најхуманији циљеви али се истовремено покрећу и најстрашнији процеси који поништавају сваку хуманост. Ново издање Часа анатомије испитује значење и појавне облике достојанства у савременом друштвеном, политичком и културном контексту. Можемо ли бити достојанствени и створити достојанствене услове живота или је достојанство, како је тврдио Шопенхауер, само слоган "збуњених моралиста" и фина ласкава фасада за човеково самопоштовање и самозаљубљеност?

Гости Часа анатомије су списатељица Љубица Арсић и филозофи Миша Ђурковић и Андраш Јухас

Уреднице, Марија Ненезић и Јасмина Врбавац
Реализаторка, Маја Мандић

Час анатомије

Autor:
РТС

Учитељи су и ученици, уметници су и критичари, актери на културној сцени су истовремено и аналитичари те сцене. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом