Мира Адања Полак: Ексклузивно

Три корисне приче

Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" у Београду већ дуго је прокишњавао кров, а фасада је одавно заслужила реновирање. Амерички амбасадор Кајл Скот дошао је у ово здање да види како одмичу радови у чијем је финансирању учествовала америчка амбасада, а директор библиотеке Александар Јерков му је све показао.

На самом улазу, у холу ове велелепне грађевине у центру Београда налази се скулптура чувеног америчког индустријалца, филантрописте и магната Ендрју Карнегија за кога знамо да је саградио чувени Карнаги Хол у Њујорку и чија је фондација поклонила неколико значајних рукописа и докумената још 1927. године овој библиотеци у Београду.

Ту су се нашли манускрипти, значајни записи, докторске дисертације као и поједине древне књиге у дигиталном облику лаке студентима за гледање и коришћење. Ту је и она књига из ботанике, на улазу, која привлачи пажњу.

Зграда библиотеке била је доста оштећена тако да је ова донација дата за обнову била јединствена прилика да обиђем неке депое у које никда нисам ушла и сазнам неке детаље који су непознати нашој јавности.

У разговору са бибилотекаром у реконструисаној соби Иисдоре Секулић држала сам књиге Михајла Пупина, видела завештања Николе Тесле као и ретке манускрипте из 17. века. Сазнала сам да је амбасадор као студент радио у библиотеци тако да му је ово снимање било више пријатност него протокол.

Срела сам др Мирослава Милачића, признатог стручњака, члана европског барда ортодоната, човека који се бави реконструкцијом вилице и за то је добио велика признања у свету а сада широм света обучава своје младе колеге. Већ дуго живи у Швајцарској, али у Порторож, где сам га срела, дошао је на велики скуп својих колега да размене искуства о томе шта је у овој области најновије. Његове иновације се прате. Школовао се код нас, био успешан у свом послу а мене је интересовало зашто је отишао из земље, шта је био разлог? Када је то било?

Пуковник професор др Слободан Обрадовић је начелник клинике за кардиологију и ургентну интерну медецину ВМА који је први у нас посебном методом отклонио заглављен тромб из плућа без операције.

Тај угрушак крви заглављен у плућима је раније најчешће доводио до великих компликација и смртног исхода, али данас ту методу коју примењује професор Обрадовић он дели са својим колегама и у Сремској Каменици.

Препознат по свом приступу лечењу у стручним круговима и ван своје земље говори о том начину отклањања тромба и указује и на алармантност када се то догоди, указујући на значај у препознавању таквих ситуација.

До недавно тромб у плућима значио је често крај живота а данас и без операције може да се види где се угрушак заглавио у плућном крилу. То спасава живот пацијенту.

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње