Читај ми!

Православци у Албанији, први део

Готово сваки четврти становник Албаније данас се изјашњава као православац. Православце у Албанији не чине само Срби, Цинцари и Македонци већ и велики број Албанаца.

До пре једног века хришћани су били већинско становништво у Албанији, православци су тада чинили две трећине, а католици једну трећину од укупног броја хришћана у Албанији. Већинско становништво у Скадру и северу Албаније све до краја Првог светског рата чинили су Срби који су оставили бројне трагове у том древном граду. Уз реку Бојану и данас стоје остаци Цркве Светих врача Сергија и Вакха, коју је још 1205. године саградио српски краљ Балша Први, а обновила Јелена Анжујска у 13. веку. У тој цркви почива пет српских краљева из владарске династије Балшића који су били краљеви Зете и српских поморских земаља и који су столовали у Скадру.

У тврђави у Скадру налазе се остаци Цркве Светог Стефана, којој су Турци, након заузимања Скадра дозидали минарет и претворили је у џамију.

Један од најстаријих храмова у Албанији који су подигли српски владари налази се на југу Албаније у Москопољу. То је Црква Свете Петке коју је подигао Јован Балшић 1135. године, а обновили Дејановићи који су управљали Корчанском републиком и северним делом Косова и Метохије.

У камене дефтере Берата, града који се три века звао Белиград и Арнаутски Београд, уписали су се и Срби. До данас је остала сачувана црква коју је у Берату саградио краљ Милутин.

У Елбасану, у манастиру посвећеном Светом Јовану Владимиру и данас се чувају мошти Јована Владимира, владара Дукље од 1000. до 1016. године, коме је у Преспи, на превару, одрубио главу Јован Владислав, синовац бугарског цара Самуила, чијом је ћерком био ожењен Јован Владимир. Овај владар, који је погубљен у 26. години је први светац међу српским владарима.

Још један древни српски манастир налази се између градова Фиер и Берат. То је манастир Арденица, чије је старо име Света Тројица, на чијим зидовима је осликан Свети Сава и светородна лоза Немањића. У тој цркви Скендербег, чије је име било Ђурађ Кастриот, венчао се са својом супругом, сестром српске деспотице Ангелине Бранковић. Из те племићке српске породице била је и Скендергбегова мајка Војислава, ћерка Гргура Бранковића, иначе брата Вука Бранковића.

И Иван Кастриот, отац Скендербега био је православац. Његов отац се звао Павле, а деда Комнен.

Тело највећег хероја Албаније, Скендербега данас почива у Цркви Светог Николе у Љешу, а Скендербегов брат Репош и његов отац Иван, који се у старости замонашио и узео монашко име Јоаким, сахрањени су на Хиландару. И један и други су, за живота, помагали овај манастир на Светој Гори.

Од 173 храма које су кроз време изградили српски владари у Албанији, данас их је остало свега десетак. Неке је урушило време, неки су срушени по налогу албанског краља Зоуга, а највећи број је срушен после 1967. године када је Енвер Хоџа укинуо цркву, забранио бога а Албанију прогласио првом атеистичком државом на свету.

Рушење православних храмова се наставило и после одласка са власти Енвера Хоџе. У месту Борич код Скадра, у коме су Срби и Црногорци до 1991. године били већинско становништво, Црква Свете Тројице је урушена и претворена у шталу а српско православно гробље у пашњак.

Уредник: Бранко Станковић

Сниматељ: Дарко Бурсаћ

Монтажа: Марија Баронијан Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње