субота, 04. мај 2024, 13:20
Анђели милешевски
Времешна лепотица у клисури Милешевке, спокојно је ушла у девети век. Бела и складна, одавно се уздигла у времену, достојанствена у вери коју сведочи. И више од 800 пута, о Васкрсу, проноси радост Христовог васкрснућа.
Остављајући ово градитељско дело свом народу, њен ктитор, принц, а потом краљ Владислав, син Стефана Првовенчаног, испунио је запoвест да светли светлост пред људима, да се виде добра дела и прослави Отац на небесима.
Урадио је то тако, да му се заслуге морају признати – за монументалну, раскошну архитектуру, за богатства којима је храм обдарио, за фреске и иконе, за молитве монашке које су је испуниле, живу везу предака и потомака, за потврду, да је овде место, на коме се у загрљају срећу вишње и земаљске силе.
Лепота се уселила под куполе храма - а једна сцена „Мироносице на Христовом гробу” се посебно истиче – смештена изнад кивота краља Владислава, приказује Архађела Гаврила који мироносицама показује плаштаницу у празном Христовом гробу, и објављује радосну вест о Његовом васкрсењу. Милешевски „Бели анђео” временом је постао, не само гласник среће, већ и симбол врхунских уметничких достигнућа фрескосликарства тог доба.
На зидовима од сиге, на свежем малтеру, нама непознати уметник, у 13. веку оставио je траг без премца у средњовековној уметности, посветивши своје дело Господу и људима. И када се све губило, анђео Христов, објављивао је васкрсење и лепоту небеску.
Милешева је рушена и паљена у више наврата. Остало је забележено да је градитељски васкрсла осми пут, када су у време велике обнове, од 1863. до 1868, неимари радили под оружјем, уз бдење и жртвовање, јер је, упркос дозволи босанског везира Топал-паше, било много Османлија који су обнову желели да спрече. Приликом рестаурације, изронио је тада „Бели анђео”, живопис који је у давном 16. веку био прекривен новом фреском, касније уништеном у пожару. И управо је та фреска, прихвативши огањ, сачувала ову претходну.
Уредник серијала: Јелена Божовић
Сниматељ: Душко Перић
Монтажа: Горан Дамљановић
Autor:
Родославци су они добри, вредни, храбри, племенити, мудри, свом роду посвећени људи, које смо случајно, или намерно заборавили. Њихово дело утемељено у поштеној намери, настало је из дубоког уверења. [ детаљније ]
Коментари