Читај ми!

Српски регрути 1915. - "имају се предати забораву"

Бранислав Нушић, деветстопетнаесту је назвао трагедијом једног народа.

Чувени писац, који је те године изгубио сина у Великом рату, сведочи о 40 хиљада несрећника, како је описао младиће који су, као део резервних трупа, кренули са српском војском преко Албаније. После албанске голготе, тек око две хиљаде дечака стигло је до острва Видо. О трагедији српских регрута није се говорило у послератним годинама; указом је одређено: имају се предати забораву. Од заборава их је отргнула прича Ђорђа Славковића.

На Старој планини постоји место где је од заборава сачуван код народног градитељства. Где су куће грађене без малтера. Камене плоче уместо ћерамиде и црепа. Заштићено богатство Србије. Водимо вас на место где се "гости душа". У Камено село или Гостушу. Ту се налазе једне од најсликанијих кућа у Србији. Зашто је цреп, највећи непријатељ традиције и културног наслеђа тог места и зашто је данас, исте фотографије од пре неколико година, готово немогуће направити?

 

 

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом