Читај ми!

Банијци и двори од храста

За Србе то је Банија. За Хрвате - Бановина. Регија, уклештена између две реке. Уне и Купе. На њеним координатама, уцртане су и Петриња, Глина, Костајница и Двор.

Како год је именовали, делује као заборављени део Хрватске. Рањен више пута. Што ратом, што потресима, што одласком младих. Судбина овог краја, кад је о становништву реч, не разликује се од осталог дела Хрватске. Људи је све мање. Банија је за десет година, са свог списка, избисала више од 30.000 становника.

Разговарали смо са Банијцима. Сведоцима некадашњег времена, али и овог сада. Прво аутохтон народ, затим избеглице, па онда повратници. Банијска општина Двор, броји највише Срба. И баш она крије најлепше и најбројније сачувано благо народног градитељства. Банијске куће.

У потрагу за таквим кућама и преосталим Банијцима ишли смо путем, познатим као пут збега. Цестом која повезује Глину и Двор на Уни. Туда су ишле колоне избеглица са Баније и Кордуна у "Олуји" 1995. године. Велики број њих, истим путем - назад, више није прошао. Поједини који јесу, вратили су се у своје куће.

Самоћа на Банији, највећи је непријатељ. Како људима, тако и кућама - дворима од храста. 

Аутор: Сања Драгићевић Бабић
Уредник: Горислав Папић

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом