среда, 03. нов 2021, 18:17
Ракија - добро дошли у српску Шкотску
Тржиште шкотског вискија процењено је на 6,5 милијарди долара. У земљи која има мање од 5 и по милиона становника у производњи вискија запослено је најмање 10 000 радника, а у Великој Британији још 25 000, и баш ово пиће, боје злата, гарантује да ће, и поред многих неслагања, Шкотска и Енглеска остати у истој чаши. А где је наша - српска ракија?
За разлику од вискија она не трпи ни лед, ни воду ни соду, женског је рода и може скупо да се прода. Ово је прича о ракијашима из западне Србије, о ономе шта би све могли, о томе где смо и како ћемо, а ваљало би одмах, ако ћемо.
Производња нашег најароматичнијег пића из године у годину све је већа.
Према подацима Министартва пољопривреде, шумарства и водопривреде, производња жестоких алкохолних пића код регистрованих произвођача у 2019. години била је 33,7 милиона литара, код индивидуланих, односно нерегистрованих, још толико, што значи да је у Србији 2019. произведено око 60 милиона литара ракије, а то је 23 одсто више него 2018. Очекује се да ће ретултату за 2020. бити још бољи, као и за ову годину.
Да се нешто догађа, било је јасно сваком ко је барем једном отишао на пијацу. У последњих 10-ак година килограм шљива коштао је од 8 до 12 динара, ове године од 35 до 45, а цена аутохтоне сорте, која се највише траже за ракију, кретала се од 65 па до 80 динара за килограм.
Уредник: Горислав Папић
Аутор: Далибор Жарић
Autor:
Горислав Папић
Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]
Коментари