Читај ми!

НАТО бомбардовање - 22 године касније

Дан који се не заборавља свакако је 24. март 1999. године, дан када су почели ваздушни напади на Савезну Републику Југославију.

За 78 дана погинуло је између 1.200 и 3.000 људи. Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета је, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности УН, а наредбу је тадашњем команданту савезничких снага, америчком генералу Веслију Кларку, издао генерални секретар НАТО-а Хавијер Солана. СРЈ је нападнута под изговором да је кривац за неуспех преговора у Рамбујеу и Паризу о будућем статусу покрајине Косово и Метохија.

У бомбардовању је уништено и оштећено 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено.

78 дана рата за Косово који су променили Србију.

О узроцима и последицама НАТО агресије 1999. говоре:

Никола Шаиновић, бивши потпредседник Владе СРЈ, генерал-пуковник Војске Југославије у пензији Владимир Лазаревић и Аврам Израел, некадашњи начелник Центра за обавештавање и узбуњивање.

Упитник Упитник

Autor:
Оливера Јовићевић

Емисија Упитник аутора и уредника Оливере Јовићевић политички је ток-шоу који отвара све теме важне за Србију и њене грађане, без амбиције да пресуђује или сугерише решења. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње