петак, 19. мар 2021, 12:35
Чувари традиције
На улазу у клисуру Осаничке реке, у општини Жагубица, земаљске дане броји село Осаница. У селу Осаница живе Власи. Није познато како је ово питомо село добило име.
Село Осаница краси јединствен споменик у свету, споменик пастирској фрули, дудуку, или како овдашњи Власи кажу, бушену. Свирање дудука био је мали уметнички предах од свакодневног ходања за стоком.
У појединим тренуцима и ситуацијама звук фруле, дудука или бушена значио је и својеврсно музичко споразумевање, дојаву или сигнал. Једноставно средство комуникације.
У Осаници постоји и школа фруле. Тридесетак младих фрулаша, међу њима и многе девојчице, у својим наступима, смотрама и такмичењима, дочаравају и проносе богатство музичког језика овог традиционалног пастирског музичког инструмента.
Свадбарски, пастирски и дурги обичаји Влаха су аутоктотони, веома необични и занимљиви. Поједини од ових традиционалних обичаја одумиру и у хомољским влашким селима.
У Лазници и Осаници настоје да их сачувају посредством разних манифестација, програма, изложби и етно удружења.
Хомоље и Влашка села у њему припадају традиционалним сточарским крајевима, па је разумљиво што је много лепих влашких обичаја везано за чување стоке, нарочито за чување оваца.
У Хомољу и другим крајевима источне Србије вековима живе, не једни поред других, него једни са другима, у идиличном миру и у слози Срби, Власи и други народи и националне мањине. Власи воле лепе, традиционалне обичаје, настоје да очувају и у оквиру својих удружења и програма и уз помоћ и сарадњу са већинским српским становништвом.
Коментари