петак, 05. феб 2021, 12:35
Архитектонски драгуљи Србије
Градови су као људи. Лепо је видети када се дотерају и украсе своје архитектонско лице. Када заблистају неке старе фасаде раскошним украсима и бојама, када засијају снови и дела маштовитих архитекта и неимара.
Тада се градови осмехну и својим житељима и гостима. Архитектура Ниша је раскошна, разноврсна и сликовито говори о историји и развоју града.
На Тргу Стевана Синђелића архитектонском монументалношћу и лепототм доминирају зграде Народног позоришта и Палате правде, а у непосредној близини су и прекрасне зграде гимназије и основне школе.
Фронтално окренута ка Нишави, положајем, димензијама, стилским карактеристикама и конструкцијом, налази се најмонументалнија и најрепрезентативнија зграда у Нишу. Изграђена је 1887. године, била је седиште Окружног начелства и Моравске бановине, а од 1967. године користи је Нишки универзитет.
Зграда Народног позоришта у Суботици проглашена је спомеником културе од изузетног значаја.
Прави бисер архитектуре, једина у Европи у стилу сецесије, суботичка Синагога, изграђена је за веома кратко време, од 1902. до 1903. године.
Зграда Гимназије у Великом Градишту, која носи име археолога и академика Милоја Васића, рођеног Градиштанца, саграђена је у српско-византијском стилу, 1931. године, по замисли и пројекту архитекте Петра Јовановића.
Градска кућа у Зрењанину подигнута је 1820. године по пројекту пештанског архитекте Јосипа Фишера и дограђена је 1887. године, прекрасним витражима Чеха Едуара Крајцмана, гледа на градски парк.
Најстарија и најлепша зграда у Прокупљу, један од симбола по којима се град Светог Прокопија препознаје, зграда Среског начелства, изграђена је 1911. године.
Градови су као људи. На њиховом лицу може се видети како је у њиховом урбаном срцу.
Уредник: Владимир Новаковић
Аутор: Драган Стојановић
Сниматељ: Павле Танасијевић
Монтажа: Немања Радић
Коментари