Тара, европска лепотица, други део

Тара је у елитном европском друштву шумовитих планина. Национални парк простире се на око 25 хиљада хектара, а више од двадесет хиљада је под шумом.

Од мештана је Јосиф Панчић чуо да тај тајанствени четинар није ни јела ни смрча, нити бор и да расте негде на Тари. Двадесет година је трагао и најзад 1875. године, једног јутра кроз прозор куће Ђурића у селу Заовине угледао то дивно, витко стабло четинара кратких грана. Тада су славни српски научник и оморика једно другоме дали име, које и данас, у ботаничком свету симболизује и проноси славу планине, Јосифа Панчића, Србије и Балкана.

У резервату природе "Треница" настанила се велика породица панчићевих оморика, броји око 600 чланова, од малених и нејаких до оних стамених и најстаријих.

Многе су раскрснице на Тари обележене, како је и ред, дрвеним путоказима. На све стране чаробан поглед на зеленожута пространства тарских шума и пропланака у долини, на планинске дрвене куће и бачије, посивеле од времена и чекања и на зелену хидру Заовинског језера.

Тара је планина изузетно богате и разноврсне флоре и фауне.

На овим планинским пространствима расте 1.156 врста биљака.

Планина је сигурна кућа и дом за око 140 врста птица, што је сврстава у оринтолошко подручје од међународног значаја. Регистровано је и 56 врста сисара.

Цар и господар тарских шума, њен заштитни знак је медвед. Претпоставља се да шумама Таре крстари око педесет ових чудесних животиња. 

Уредник: Владимир Новаковић
Аутор текста: Драган Стојановић
Сниматељ: Павле Танасијевић
Монтажа: Немања Радић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње