Око интервју: Председница владе Ана Брнабић

Економски помаци у сенци приштинских мера.

У години која се завршава блокадом дијалога Београда и Приштине, формирањем такозване косовске војске, али и смањењем броја незапослених и доласком нових инвеститора, подвлачи се црта и постављају питања - када ће се позитивне економске бројке одразити на свакодневни живот грађана и има ли правог одговора на приштинску политику искључивости коју помажу велике светске силе?

Чини се да је премијерка Брнабић у години на измаку највише састанака и скупова имала у вези са дигитализацијом. Њене изјаве обојио је тон да жели модерну, уређену Србију тако што ће, између осталог, да уведе дигитализацију у школу, привреду и јавну управу. Колико је у тој намери успела? Да ли је печат и даље јачи од е-образца? Да ли су то довољни потези да би се смањила корупција или недостају одлучније мере и политичка воља како би се са тим проблемом друштво ухватило у коштац?

Похвале за резултате и спровођење реформи стигле су и од Светске банке и од ММФ-а. У овој години отворена су четири преговарачка поглавља са ЕУ, укупно 16 од предвиђених 35. Из Брисела су у редовном извештају о напретку Србије у евроинтеграцијама навели да постоје добри економски резултати: стабилан привредни раст, низак дефицит и смањење јавног дуга, али да помака нема у владавини права и због стања у медијима и да су то задаци на која решења треба да да влада коју преводи Ана Брнабић. Крај године обележили су и грађански протести против насиља - који је одговор премијерке на захтеве са протеста и када ће бити донета дуго најављивана медијска стратегија?

Истовремено, забрињавајући је податак да би сваки четврти млади, школовани човек хтео да напусти Србију, а да годишње то уради око 20 хиљада грађана. Како зауставити одлив мозгова из наше земље и да ли је ово довољан аларм да би приоритет владе требало управо да буде стварање амбијента који ће зауставити одлазак људи из земље? Да се дају већи подстицаји приватном сектору,а да се елиминише запошљавање преко партијске књижице?

Да ли је досадашња дигитализација помогла Србији да ухвати корак са развијеним светом, колико је привредни раст дугорочан, да ли ће на дневни ред доћи реконструкција владе или се спремају нови избори и зашто би у овом тренутку Европској Унији рекла НЕ?

Да ли је било још дана попут оног када је нудила оставку, на почетку маја, када је изјавила да јој је најгори дан на месту председнице Владе када је министар из њене владе изнео хомофобне ставове? Колико је Србија одмакла у прихватању ЛГБТ заједнице и да ли смо постали толерантније друштво?

О свим тим питањима у емисији Око интервју са председницом владе Србије Аном Брнабић разговара Весна Дамјанић.

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње