петак, 26. окт 2018, 18:25
Око магазин: Милош Црњански, оклеветани писац
Зашто је писац највећег српског романа четврт века живео у изгнанству?
"Био сам занимљив више као повратник из емиграције, као емигрант, него као књижевник", речи су које се приписују Милошу Црњанском, по повратку у Београд 1965. Писац романа "Сеобе", који је још 1930. проглашен за "роман века" по оцени Српске краљевске академије, од другог Светског светског рата живео је у емиграцији, прижељкујући повратак у Југославију и истовремено стрепећи од њега. Због чега је између два рата полемисао са Крлежом, чега се плашио после Другог светског рата? Да ли се вратио јер "више није био на сметњи"? Зашто нису разумели његов национализам и антикомунизам? Због чега је оптужен за одушевљење фашизмом?
У каквим је односима био с Ивом Андрићем? Зашто није постао члан САНУ? Колико је занимљив његов живот? Шта ми данас знамо о Црњанском, читамо ли га и како га читамо? О животу и делу Милоша Црњанског, на 125-ту годишњицу рођења, говоре Игор Мандић, члан Ниновог жирија који је наградио "Роман о Лондину", професори Михајло Пантић и Слободан Владушић, Воја Брајовић, који је са Црњанским учествовао на књижевним вечерима по пишчевом повратку у Југославију.
Аутор емисије Драгана Игњић
Autor:
Горислав Папић
Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]
Коментари