среда, 21. сеп 2016, 21:00
НДХ: Понор
Други део документарног филма о Независној Држави Хрватској
Након што су у августу 1941. угасили комплекс логора Јадовно, челни људи Независне Државе Хрватске осмислили су концепт највећег логора на Балкану. У оквиру парка природе Лоњско поље у Славонији, основан је Јасеновац, највећи логор на овим просторима.
За разлику од нацистичких логора, Јасеновац је био место где су логораши били у непосредном контакту са својим џелатима, због чега је остао упамћен по суровим методама убијања. "То је био пакао на земљи, начин убијања је био тако окрутан да се то не може описати речима", каже Гидеон Грајф са Института "Шем олам" из Израела, док најпознатији ловац на нацисте Ефраим Зуроф каже да Јасеновац није без разлога назван "Аушвицом на Балкану".
Екипа РТС-а посетила је спомен подручје Јасеновац у Хрватској и Доњу Градину у БиХ, односно Републици Српској, као и Меморијални музеј "Јад вашем" у Јерусалиму, најпознатију светску институцију која се бави истраживањем холокауста, а у којој се данас налази натпис "Јасеновац".
Има ли најјачег утиска из "планине мртвих у славонској равници" како су неки звали Јасеновац, зашто је најкрвавија година у НДХ била 1942, шта су људи који су водили НДХ говорили на суђењима четири деценије касније, какав је био однос социјалистичке Југославије према догађајима из Другог светског рата?
О свему томе у филму говоре: директор Центра "Симон Визентал" из Израела Ефраим Зуроф, аутор филмова "Крв и пепео Јасеновца" и "Тестамент", редитељ Лордан Зафрановић, историчари из Београда и Загреба - Љубодраг Димић, Хрвоје Класић, Јосип Јурчевић, Ђуро Затезало, епископ славонски Јован (Ћулибрк), публициста Славко Голдштајн, Гидеон Грајф са Института "Шем олам" из Израела, као и људи из Спомен подручја Јасеновац, Доња Градина и Музеја жртава геноцида.
Autor:
РТС
Избор документарних емисија Информативног програма РТС-а [ детаљније ]
Коментари