Петар Кочић, побуњени Србин

Да ли је Кочић био превише политичар за књижевника, да ли је био премало рационалан за политичара и да ли би, како је то говорио Јован Дучић, да није искључив био најбољи српски писац?

Рођен годину дана пре аустријске окупације Босне, умро две године после Сарајевског атентата. Душевна болница у којој је умро у Београду, пре тачно сто година, била је, тог августа 1916, једино слободно место у српској престоници. Нажалост, то је једина слобода коју је дочекао велики писац Петар Кочић. "Кочић је човек од силне националне енергије, моћан изданак једне српске расе која је много страдала и која се много борила. Његов борбени национализам има широку социјалну основицу, он је смео и борбени дух, и његова љубав према сељаку није сентименталност и саучешће старих, но широк бунтован дух модерних", написао је о Кочићу Јован Скерлић.

О томе да ли је Кочић био превише политичар за књижевника, да ли је био премало рационалан за политичара и да ли би, како је то говорио Јован Дучић, да није искључив био најбољи српски писац?

Да ли је у том времену могао да не буде искључив?

И како би се Кочић понашао да се родио пет или шест деценија касније? Колико се данашња Босна разликује од Кочићеве Босне?

У емисији Око посвећеној стогодишњици смрти Петра Кочића говоре писци Вуле Журић и Мухарем Баздуљ и декан Филозофског факулетета у Нишу, историчар књижевности Горан Максимовић.

Аутор емисије: Горислав Папић

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње