Крлежа, после свих крвавих година...

Први постратни докторат о Крлежи одбрањен је у Новом Саду и то од стране једног Дубровчанина који се бавио проблемом идентитета великог писца и његове литературе

Од смрти Мирослава Крлеже прошло је 35 година а већ пуних 25 година Крлежа није наш писац. Која је улога Мирослава Крлеже у српској књижевности; можемо ли говорити о јасном идентитету српске и хрватске књижевности у 20. столећу?

То је и тема једног докторског рада који је Мирослава Крлежу, након свих ових година, вратио у Нови Сад. А докторат је написао и одбранио Дубровчанин Влахо Богишић, аутор књиге "Бела, дијете драго" - која је уједно и Крлежина биографија, и епистоларни роман и сведочанство једног времена.

На 123. рођендан Мирослава Крлеже проверавамо како је Богишићева дисертација изашла из оквира научне расправе и како је Крлежа постао тачка сусрета владике захумско херцеговачког Григорија и Сарајлије на књижевном раду у Загребу: Миљенка Јерговића.

Како се данас Крлежа чита у Србији а како у Хрватској, може ли се његово дело одвојити од политичког контекста, некадашњег и садашњег и могу ли Срби по други пут прихватити Крлежу?

У другом делу емисије погледаћемо део документарне емисије: "Београдски бог Марс", емитоване поводом 120. годишњице пишчевог рођења а која говори о односу Мирослава Крлеже према Београду, Србији и Србима.

Уредник емисије: Горислав Папић

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње