Ликови револуције-Ратко Павловић Ћићко

Историја српског народа у највећем њеном делу исписана је храброшћу људи који су оставили неизбрисив траг у борби за слободну и независну отаџбину, због чега не могу и не смеју бити заборављени.

По завршетку основне школе у Прокупљу, долази у Београд где је похађао гимназију а потом и студирао на Правном факултету. Током студија постао је и члан Комунистичке партије Југославије. У то време, штампана је и збирка његових песама „Окови и без окова". Као стипендиста Чешке банке студије наставља у Прагу. Заједно са Вељком Влаховићем, организовао је одлазак југословенских студената из Прага у Шпанију, где су се током Грађанског рата борили против фашизма. Након слома Шпанске републике био је заточен у логору у Француској. У Југославију се вратио 1940. године. Након капитулације, враћа се у родни крај, где је активно радио на организовању устанка у Топлици. У току рата одиграо је значајну улогу у организовању и успешном руковођењу борбама против немачког окупатора, због чега је врло брзо постао легендарна личност. Погинуо је у борби с Бугарима, као командант Другог јужноморавског одреда.

Неколико дана након погибије, Штаб Другог јужноморавског одреда је упутио писмо Ратковој мајци Петрани у којем је обавестио о погибији њеног сина. У писму је наведено „из крви твога сина нићи ће златна слова на страницама српске историје, по парковима величанствени споменици".

На дан капитулације Трећег рајха-9.маја 1945. године, одлуком тадашњих власти, за осведочена херојска дела на бојном пољу, Ратко Павловић Ћићко проглашен је за народног хероја Југославије. Одлуком власти тадашњег СССР-а, одликован је Орденом отаџбинског рата првог степена. У Војводини је током колонизације и насељавања људи из Топлице и Лексовца, село Парабућ преименовано у Ратково. Ту је 1961. године постављена и његова спомен биста. Спомен бисте су подигнуте и у Прокупљу а име Ратка Петровића Ћићка носи преко 30 улица: у Београду, Краљеву, Врању, Нишу, Лесковцу... ,као и три основне школе. О животу Ратка Павловића Ћићка снимљено је и неколико документарних филмова.

У овој емисији серијала Ликови револуције о Ратку Павловићу Ћићку говоре Љубинко Несторовић, Лазар Удовички, Вељко Ковачевић, Риста Антуновић, Светислав Поповић и други.

Уредник Милош Стефановић, редитељ Зоран Предић, произведено 1980. године.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње